Põhiõiguste harta 2007

Põhiõiguste harta kuulutatakse pidulikult välja Euroopa Parlamendi ja Euroopa Komisjoni poolt järgmisel nädalal. Hartat võib lugeda üheks Euroopa suurimaks saavutuseks ja on viimaseks sammuks pialt teekonnal impeeriumitest iga inimese õiguse tunnustamiseni.  

Põhiõiguste harta kirjutati alla Nizzas 7. detsembril 2000. aastal. Nüüd on temast aga saanud oluline osa uuest Reformilepingust muutudes seega juriidiliselt siduvaks EL institutsioonidele. Reformilepingu jõustumisel muutuvad 50 hartas kirjeldatud õigust osaks EL seadustikust.  

Tekstiga ühendatakse sotsiaalsed, majanduslikud, tsiviil ja poliitilised õigused üheks dokumendiks. Sellega kinnitab Euroopa Liit oma usku inimõigustesse ja põhivabadustesse. Hartaga tagatakse muu hulgas ka sellised tänapäevased õigused nagu õigus tarbijakaitsele, õigus andmekaitsele, õigus heale keskkonnale ja inimkloonimise keelustamine. 

Reformileppe e. uue Lissaboni lepingu ratifitseermisel saavad EL kodanikud saavad oma õigusi nõuda Euroopa Kohtus. Hartaga kinnitatakse, et Euroopa kaitseb oma kodanike õigusi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: