Enne muna, siis kana!

Kumb peaks saabuma Kasahstani enne: kas sobivus olla Euroopa Julgeoleku ja Koostöö Organisatsiooni OSCE eesistujamaa, või võita juhtpositsioon, ning alles seejärel hakata oma vigu parandama, viies neis kooskõlla organisatsiooni enda põhimõtetega?                         

Kas ainult kriitika?            

Ma olin üllatunud, kui kuulsin sellest, et Euroopa Julgeoleku ja Koostöö Organisatsioon valis  2010. aasta eesistuja-riigiks Kasahstani. OSCE nõukogu otsustas, et Kasahstan, muide esimene endistest nõukogude vabariikidest, on valmis võtma endale OSCE eesistumisega kaasnevaid kohustusi, ent ka seda, et ta on sisemiselt küps järgimaks organisatsiooni demokraatlikke põhimõtteid.Täna on sinna küll veel väga pikk maa ja oht on selles, et kui präänik käes, ununevad lubadused kiiresti. Human Rights Watch (HRW) kritiseeris OSCE valikut sõnadega, et “väljavaated selle riigi reformimiseks lähitulevikus puuduvad” ning et “Kasahstan ei tegele OSCE kohustuste täitmise jälgimisega koduhoovil. Usaldades peamiselt inimõigustega tegeleva organisatsiooni juhtpositsiooni sellisele riigile, mis ei täida organisatsiooni enda nõudeid, on äärmiselt kehv idee”. Ka minu jaoks on see tegelikult bad idea. Olles töötanud Euroopa Nõukogus, ei usu ma juba ammu tühipaljaid lubadusi ega nõustu analoogsete seisukohavõttudega, nagu seda tegi Ameerika Ühendriikide poliitiliste suhete riigisekretär Nicholas Burns öeldes, et “Kasahstani valitsusel lasub vastutus oma kohustuste täitmisel ja me kavatseme jälgida, et need ka täide viiakse”. USA sõnul teeb Kasahstan oma 2009. aasta valimisteks suuri parandusi just elektoraalsüsteemi korrastamisel ja parendamisel.Venemaa andis ka palju lubadusi, saades 1996.a. Euroopa Nõukogu liikmeks. Lubadused on siiani täitmata ja järjest suuremat tagasihoidlikust ilmutatakse nende meelde tuletamisel. Mingeid positiivseid tulemusi ei andnud ka 2006.a. toimunud Venemaa eesistumine selles organisatsioonis.  

Stepp keerutab palju tolmu üles

Väidetavalt valitseb selles Kesk-Aasia suurriigis demokraatia ning  Kasahstani president otsustas juba mõned aastad tagasi, et nüüd tuleb  suurendada riigi  mainet rolli rahvusvahelistes organisatsioonides,  sihikul on Maailma Kaubandusorganisatsioon ja  Euroopa Nõukogu, nüüd siis juhtpositioon OSCE –s.Kuna OSCE on tuntud eelkõige vabade valimiste valvekoerana, peaks Kasahstan teistele eeskujuks olema. Aga gaasi- ja naftadollaritel õitseva majanduse kõrval edeneb demokraatia sama kehvalt kui Nõukogude perioodil stepi muutmine viljaväljadeks. Vaid üks näide: viimased valimised, mis jätsid mängust välja opositsiooniparteid ning mille tulemusena võitis presidendipartei 82% valijate häältest (1991. a esimestel vabadel valimistel 98,7% ning 1995. a 95,46 %), ei vastanud OSCE standarditele. Jaanuaris 2007 hõiskas Nazarbajev uhkelt oma võidukõnes, et «igal valimisel on oma võitjad ja kaotajad. Seekord väljus võitjana kogu kasahhi rahvas!».              

Selliseid naljakaid sõnavõtte, seisukohti ja ametlikke teadaandeid leiab ja kuuleb Kesk-Aasias vaat et iga päev. Kuid see, mis ühelt poolt naljakas, tekitab teisalt masendust. Kasahhi kultuuri- ja teabeminister  Yermukhamet Yerysbaev kinnitas oma 16. novembri teadaandes, et jõudis kokkuleppele mitme iseseisva meediakanaliga. Suuremat osa meediast, muuhulgas televisiooni kureerib Nazarbajevi tütar.  Nimelt olevat kulgenud ministri sõnul  läbirääkimised nn. opositsioonimeediaga (keda ta kirjeldas kui tundlikke inimesi) “vabas toonis”, kui need nõustusid “järgima teatud reegleid ning alluma eelnevalt kokku lepitud eetikanormidele”. Sic!  Kolm päevalehte, “Respublika”, “Taszhargan” ning “Vzglyad” kirjeldasid kohtumist oma lugejaile kui riigi katset sekkuda vaba meedia töösse, ja kontrollida seda, mida lehed avaldavad. Ajakirjanike liidu esimees Seitkazy Matajevi nimetas seda “riiklikuks tsensuuriks”, mille puhul üritab valitsus takistada korrumpeerunud riigiametnike pealtkuulatud jutuajamiste (või altkäevõtmiste?) ilmumist iseseisvate meediakanalite kaudu. Sama minister üritas koostada riiklikku lähenemist internetikanalitele, öeldes et “reeglid, millega kehtestatakse ja reguleeritakse Kasahhi veebiruum, peavad olema selgelt määratletud” ning avaldas arvamust, et osad internetis ilmunud materjalid tuleks filtreerida ning vajadusel süüdlasi “kriminaalselt karistada”, kuna nood “mustavad avalikku ruumi”. Presidendi kriitika muus meedias on juba ära reguleeritud.             

Käsi peseb kätt           

Kes panid aga toe alla sellele, et Kasahstan võidaks esimese endise idabloki riigina mainitud tähtsa koha? Idaeurooplased! Slovaki president Ivan Gasparovic leidis, et Kasahstan täidaks seda rolli imehästi, lisasdes, et Slovakkia toetab ka Kasahstani ajutise liikme kohta ÜRO julgeolekunõukogus. Vastutasuks kenadele sõnadele tervitas Kasahhi president Nazarbajev Euroopaga “majanduskoostööd” ning leidis, et energia-alane koostegevus olevat tähtsuselt nr. 1. element kahepoolsetes lepingutes liikmesriikide ning Kasahstani vahel. Samaaegselt kirjutasid mehed alla mitmele uuele kahepoolsele lepingule ning jõudsid kokkuleppele investeerimise kava osas. Pisut hiljem sai Kasahstan teise ELi liikme Rumeenia “tingimusteta” toetuse, olles samas vastutulelik ja kirjutades Rumeenia juhi Basescuga alla mitmele uuele kokkuleppele, mis muuhulgas sisaldasid transpordipaketti. Nimelt hakkaks Rumeenia riiklik Constanta sadam välja kujundama kaubavahetusstrateegiat Kasahhi riikliku Aktau rahvusvahelise kaubasadamaga. Nazarbajevi euroturnee lõppes 23. novembril Ungaris, kes samuti toetas kasahhi OSCE eesistumist 2010. aastal. Olgugi, et ungarlastel oli juba taskus kasahhidega kahepoolne leping, avanes külaskäigul võimalus allkirjastada “koostöökokkulepe energiavaldkonnas, loomaks ühiseid transpordi- ning energiaprojekte”. Muuhulgas tunnistas Madjari valitsus, et Kasahstan võiks saada peatselt ka Maailma Kaubandusorganisatsiooni liikmeks. Miks on antud asi eluliselt oluline aga Eestile, et eestlased võinuks kaasa rääkida? Tänu nende ajaloolistele, majanduslikele, poliitilistele ja, teatud mõttes ka kultuurilistele sidemetele, suureneb läbi Kasahstani kindlasti Euroopa Julgeoleku ja Koostöö Organisatsiooni igapäevaelule ja tööle suure naabri Venemaa mõju.              

Vähem silmakirjalikkust           

Kuidas oleks võimalik, et Euroopa Liidu liikmesriikide poliitiline retoorika oleks otsekohesem ning vähem teesklust täis? Millal hakkab meie välispoliitika arvestama, et ka tähtsate, otstarbekate asjade aluseks peab olema ja jääma eetika? Miks tunneme pidevat vajadust väita, et näiteks Nazarbajev (või Putin) on demokraadid? Arvan, et pidev teesklus väga paljudes küsimustes on just see, mis paneb valijaid meie koduhoovil Euroopa Liidus pettuma ja läbi kukutama referendumeid. Asjad, mis on otstarbekad, ja need, mis on õiged, kattuvad mitte ehk alati, kuid küllalt suures osas. Vähemalt pikas prespektiivis. Siin pean tunnistama, et enne muna, siis kana: Kasahstanil oleks olnud kasulikum veel mõned aastad oodata, ja ühed korralikud valimised enne korraldada.            

Kasahhidel on võimalus nüüd uut OSCE positsiooni, õigemini seda aega, mil liigutakse eesistumisele lähemale, ära kasutada selleks, et demokraatiast eemalduda – nagu üldiselt siiani kõigi Kesk-Aasia autokraatiatega toimub. Või suudab kasahhi korrumpeerunud ladvik näha uues positsioonis võimalust läheneda Lääne demokraatlikule mudelile? Teiseks tahan öelda paar sõna Mongoolia aadressil: riik, mis hiilgab oma demokraatlike reformidega ning kellest võiks abi ja eeskuju olla teistelegi Kesk-Aasia nn. “–stanidele”, ei ole teadlikult Euroopa liidu Kesk-Aasia strateegias, kuna teatud kitsas mõttes ei tundunud Mongoolia mõnele Euroinstitutsioonis töötavale ametnikule, kui osake Kesk-Aasiast. Rääkimata sellest, et Mongoolia asub ka füüsiliselt (ning kultuuriliselt) Kesk-Aasias (nagu tegelikult ka Afganistan, Iraan, Lääne-Hiina), oleks ta heaks meeldetuletuseks endiste Nõukogude liiduvabariikide juhtidele, et saab ka teisiti – ilma hämamise ja rõhumisteta!

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: