Lennusõit ei ole alati ajavõit

Neljapäeval (06.12) avalikustati Brüsselis Euroopa Liidu tarbijakaitsekeskuste võrgustiku (EEC-Network) poolt läbiviidud uuring lennureisija õigustest Euroopas 2006. aastal, mis näitab, et ühe aasta jooksul on lennureisijate kaebuste arv kasvanud 96%. Peamised probleemid on pagasiga (33%), lendude tühistamisega (26%) ja hilinemisega (16%).

Kaebustest on näha, et reisijate üheks suuremaks probleemiks on info kättesaadavus. Kui lennureisil tekib probleeme, siis inimesed tihti ei tea oma õigustest. Mõnikord nõutakse aga valesid hüvitisi.

Erinevad hüvitised väljalennu hilinemise, lennu tühistamise ja lennust mahajätmise puhul.sätestab Euroopa Liidu määrus 261/2004 lennureisijate õiguste kohta. Näiteks kui reisija lennu väljumisaeg hilineb kaks tundi või rohkem kuni 1500 kilomeetrise lennu puhul peab olema tagatud piisav söök või majutus hotellis kui oodata tuleb üks või mitu ööd. Kui lend tühistatakse ja sellest ei ole teavitatud vähemalt kaks nädalat ette, on reisijatel õigus nõuda hüvitist kuni 600 eurot olenevalt reisi pikkusest.

Kellelt saada infot

 

Kui lend jääb ära, pagas kaob või on rikutud, oleks ju kõige parem, kui inimesel on kindlustunne, et temaga võetakse kiiresti ühendust, antakse vajalik informatsioon ja hüvitatakse kulud. Sellist lennufirmat usaldaks iga inimene ja pöörduks nende juurde tagasi. Vedajad peaksid rohkem huvi üles näitama info edastamise suhtes.

Euroopa Komisjon on kujundanud infomaterjali, mida lennujaamad ja -firmad saavad kasutada. Materjale saab näha siit. Infomaterjali saab tellida komisjonist aadressil: tren-publications@ec.europa.eu. Samuti võiks kaaluda ka tarbijainfo lisamist trükitud pileti peale.

Kui teha kiire käik näiteks SAS Eesti ja Estonian Airi kodulehekülgedele internetis, siis avalehelt informatsiooni õiguste ja määruse 261/2004 kohta ei leia. Otsingu tulemusena siiski leidub siiski infot mitmele erinevale viitele klikkides. Näiteks SAS Eesti veebilehe avaküljel on küll lennureisil lubatud vedelike transportimise kohta link, aga reisija õiguste kohta see puudu. Tarbijainfo peaks ometigi olema sama oluline ja kättesaadav pileti broneerijale kui info vedelikest, mida võib lennukisse kaasa võtta!

Eestis Tarbijakaitseameti juures tegutsev EL tarbija nõustamiskeskus saab aidata tarbijaid teabega lennureisijaõiguste osas, samuti lahendada konkreetseid piiriüleseid kaebusi. EL tarbija nõustamiskeskuse direktor Kristina Vaksmaa andmetel ongi kaebuste arvu poolest teisel kohal kaebused lennureiside kohta, järgnedes e-kaubandusega seotud kaebustele. Kaebusi saab esitada keskuse kodulegel www.consumer.ee

Mis edasi?

Euroopa tarbijakaitsekeskuste võrgustik, kelle üheks ülesandeks on tarbijate nõustamise, teavitamise ja kaebuste lahendamise kõrval ka taoliste ühisprojektide läbiviimine, korraldab analoogseid uuringuid ka tulevikus, mis aitab loodetavasti kaasa olukorra paranemisele.

Euroopa Komisjon on ise teinud uuringu reisijaõigustest 2006. aastal, millele on järgnenud teatis selle aasta aprillis. Praegu käivad arutelud selle kohta, kuidas parandada kehtivat süsteemi ja komisjon on üldiselt rahul konstruktiivse lähenemisega lennufirmade ja liikmesriikide poolt. 2008. aastal on komisjoni poolt oodata infot toimuvatest aruteludest.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: