Jänesehaakidest

Kultuuriminister Laine Jänest  nuheldakse tema algatuse eest kehtestada kõikidele kultuuriüritustele 5 asemel 18-protsendine käibemaks, ministri sõnul annaks see võimaluse kõrgkultuuri paremini toetada.  Jääb arusaamatuks, kuidas? Võttes arvesse, et kultuuriraha see tegelikult juurde ei tooks, suureneks vaid ministeeriumi jagamise (loe: manipuleerimise) võimalus. Lool on aga ka positiivne külg, nimelt see, et reformierakondlasest kultuuriminister peab oluliseks vahet teha massi- ja kõrgkultuuril. 

Mitte just palju aega tagasi toimusid Riigikogus tulised debatid riigieelarvest makstavate autoritasude üle, mis sõltuvad raamatukogulaenutustest. Et lisaks ostetud raamatutele, saavad nende autorid või tõlkijad tasu ka laenutuste pealt. Vaidlused said alguse siis, kui selgus, et laenutusarvude järgi raha jagades, saavad kõige enam meie maksumaksja raha välismaiste kriminullide ja naistekate autorid ja tõlkijad. Esitasin toona seadusmuudatuse, mis eelistas Eesti autoreid, muide sellist süsteemi rakendatakse mitmel pool Euroopas. Tookord  sõdisid Laine Jänese erakonnakaaslased sellele väga häälekalt vastu, leides, et kui turg seab oma eelised ehk eesti inimene langetab oma valiku lugeda kergemat sorti kirjandust, siis pole riigil põhjust sekkuda ega oma kultuuri eelistada. Niisiis, absoluutne turufundamentalism! Ei mingit eelist Eesti kultuurile Eesti riigieelarvest. Väga põhimõtteline seisukoht! 

Seda meenutades tunduvad minister Jänese püüdlused palju sümpaatsemad ja on kooskõlas ka meie Põhiseadusega, mis riigi peaülesandena sätestab  rahva ja kultuuri püsimise. Aga ka põrgutee võib olla heade kavatsustega sillutatud. Kindlasti ei pea riik oma rolli täitma kui kultorg, mis määrab, keda toetada keda mitte, kellele riigieelarvelist tuge pakkuda, kes on “kultuur” ja kes mitte! Riigi  roll on seadustes täpsemalt sätestada soodustust saavate etendusasutuste mõiste ja niiviisi eraldada sikud lammastest ehk siis massikultuur sellest, mis ühe rahva arengu tagab. Olgugi, et see piir on alati habras ja igavesti vaieldav.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: