Kõrgete usujuhtide aasta Euroopa parlamendis

Küllakutse Süüria peamuftile Ahmad Badr Din EL Hassounile esinemiseks Euroopa Parlamendi plenaaristungil järgmisel nädalal Strasbourgis, on tekitanud parlamendi liikmetes vastakaid väljaütlemisi. Kuigi tegemist on n.ö. mõõduka sunniidiga, kes pooldab koostööd. Seni on plenaaristungitel esinenud riigipead, mitte usujuhid. Erandina on kutsutute hulgas olnud ka Dalai Laama ja paavst, aga viimane küll ametlikult Vatikani riigipeana. Nüüd siis on otsustatud korda muuta seoses “Kultuuridevahelise dialoogi aastaga”.  

Arutelul sotsiaaldemokraatide fraktsioonis rõhutas esimees Martin Schulz, et arvestades Hitleri võimuletuleku 75. aaastapäeva- ja Kristallöö 70. aastapäevaga, on oluline, et sel aastal võõrustaks Euroopa Parlament ka mõnd rabi. Sellised esinemised on eelkõige suure sümboolse tähendusega  Euroopa Liidu koostöö arendamisel, aga ka kodurahule mõeldes.  

Pole ju Euroopa ainult kristlik kontinent, ega ela kristlased vaid Euroopas. Islami traditsioon Lõuna-Euroopas ja Balkanil  ulatub sajandite taha. Kui 1900 aastal elas 80% maailma kristlastest Euroopas või USA-s, siis täna on nendest 60% arengumaades. Presbüterlasi käib täna Ghanas rohkem kirikus kui näiteks Šotimaal.  Samas on Inglismaal praktiseerivaid moslemeid sama palju kui  praktiseerivaid anglikaane. Ja tänu migratsioonile kasvab islamiusuliste hulk jõudsalt. 

Aga mitte see pole mufti visiidile vastuseisu peamine  põhjus. Pigem kardetakse pretsedenti, mis võiks hakata mõjutama  parlamendi kui ühe olulise Euroopa Liidu institutsiooni sekulaarset mainet. 

Iseküsimus on muidugi see, kui viisakalt see kohtumine möödub, sest  mõnedel Euroopa Parlamendi liikmetel on kombeks oma rahulolematust üsna lärmakalt välja näidata. Kas või selleks, et meedia tähelepanu saada.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: