Abitelefon rahaküsimustes vajalik

Eelmise aasta lõpus väljastas Euroopa komisjon teatise finantsihariduse kohta. Teatise rõhutab vajadust parandada inimeste teadlikkust finantsküsimustes ja seeläbi tagada neile tugevam positsioon tarbijana. See on oluline teema Eesti jaoks võttes arvesse millistesse majanduslikesse raskustesse on paljud Eesti inimesed sattunud.

Teatises viidatud uuringu kohaselt, mis korraldati Ungaris, 70 protsenti inimestest ei tea mis tähendab  inflatsioon. Prantsusmaal, Hispaanias ja Itaalias korraldatud uuringu kohaselt madala sissetulekuga inimesed ei pööranud tähelepanu erinevate finantsasutuste tingimuste ja kulude kohta.

Kui antakse infot selle kohta, et üle miljardi krooni laenusid on muutunud probleemseks või “läinud hapuks” siis esimene vastus EI TOHIKS olla, et “pole probleemi – see on vähem kui üks protsent laenuportfellist”.

Kindlasti on probleemid pigem eraisikutel ja väikeettevõtjatel, kes ei ole võimelised valmistuma sellisteks raskemateks aegadeks nagu praegu. See aga tähendab, et väga paljudel inimestel on suuri probleeme ots otsaga kokku tulemisel. Kui uskuda võlanõudjate juttu, siis majalaenude makseid tehakse juba SMS laene ja teisi lühiajalisi laene võttes. See pole aga kuigi mõistlik või ettenägelik tegevus.

Sarnaseid probleeme esineb muuseas ka teiste riikide majanduses. Inglismaal näiteks teatati hiljuti, et sarnasel meiega on üle miljoni majapidamise hakanud hüvitama oma majalaene krediitkaarte kasutades. 

Mis kasu tarbija harimisest

Mis on kasu kui inimesed orienteeruvad paremini rahandusküsimustes? Lapsed õpivad tundma raha väärtust ja noored omandavad eluks vajalikud oskused alates õppelaenu maksmise planeerimisest lõpetades kasvõi kodulaenudega, mis noorte seas juba populaarsed.

Laiemas plaanis on see kasulik kogu majandusele. Teadlik tarbija suudab otsida endale parima võimaliku pangateenuse ja seega hoiduda sellisest olukorrast nagu on juhtunud Ameerikas, kus väga palju laene on võetud kergekäeliselt hoolimata maksevõimest, mis on viinud selleni, et paljud majad on konfiskeeritud.  

Mida veel teha

Kui sind pommitatakse igasuguste reklaamidega krediidiasutustest, kuidas on ikka hea laenu võtta, siis võibki tekkida arusaam, et laenu on alati hea võtta, olenemata muutuvast majanduslikust olukorrast.

Siinkohal on muidugi liikmesriikidel oluline roll mängida, et tarbijani jõudev informatsioon ei oleks ühekülgne. Eesti tarbijakaitsjate liit teeb kindlasti mis nende võimuses oma väikeste ressursside juures. Eesti tarbijakaitseamet annab ka oma panuse tarbija kaitsel.

Sel nädalal on aga Euroopa parlamendis plaanis hääletus tarbijakrediidi direktiivi kohta, mis muu hulgas reguleerib reklaamieeskirjad, lepingueelse ja lepingukohase teabe esitamise kohustused.

Kust saavad kodanikud infot

Kuigi haridus on teema mis jääb liikmesriikide kompetentsi, püüab Euroopa komisjon aidata. Informatsiooni saab tarbija hariduse lehel www.dolceta.eu ka eesti keeles. Samuti toodab Euroopa komisjon “Euroopa päevikut”, mis on õppematerjal keskkooli õpilastele ja mida antakse tasuta. Lisaks on olemas ka abimaterjal õpetajatele. Eesti keskkoolid on seda ka tellinud eelmistel aastatel. Järgmise aasta materjale saab tellida käesoleva aasta jaanuarist ja lisainfot saab internetist järgmiselt leheküljelt http://www.generation-europe.org.

Finantshariduse lisamist koolide õppekavadesse võiks ka kaaluda. Tihti on välja toodud selleteemalistes aruteludes, et kuigi lapsed teavad Pythagorase teoreemi peast, et ole neil aimugi intressidest – viimane on aga tänapäeval vähemalt sama oluline kui esimene.

Finantsinspektsioonil on näiteks internetis lehekülg www.minuraha.ee kust saab abi erinevates rahaküsimustes. Praegustest rasketes tingimustes võiks kindlasti olla ka avalik infoliin, kuhu raskustesse inimesed saaksid helistada ja küsida tasuta nõu, et ei peaks alati juristidele maksma lihtsama küsimuse eest.

Üks vastus

  1. […] Euroopa Parlament võttis eile vastu raporti Euroopa Komisjoni poolt jaanuaris välja antud teatise kohta finantsteadmistest. Olen teatisest pikemalt kirjutanud siin […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: