Komisjoni volinikest läbi aegade

Viimastel nädalatel on avalikkuses arutatud erinevate inimeste sobivust ja kandidatuuri järgmiseks Eesti volinikuks Euroopa Komisjonis. Suuremat arutelu sel teemal üle Euroopa on oodata aasta teisel poolel, kui algab Prantsusmaa EL eesistumine.

Kuna meil on olnud üsna väike kogemus voliniku määramisel, kasutasin EP suurepärast raamatukogu ja uurisin veidi, millise taustaga inimese on Euroopa Liidus volinikuks saanud.

Niisiis – 215 volinikust, kes on töötanud Euroopa komisjonis 1958. aastast (alates president Hallsteini komisjonist kuni president Barroso komisjonini) 67.4% tulid riikide valitsuskoalitsioonist, tunduvalt väiksem osa tuli opositsioonist (18.1 protsenti) ja 13 protsenti ei kuulunud üldse parteisse. 

Suuremate üleeuroopaliste parteide arvestuses on 36 % tulnud Kristlike Demokraatide seast (konservatiivse maailmavaate esindajad, kes praeguses Euroopa parlamendis kuuluvad Euroopa Rahvaparteisse, ka IRL Eestist), 34% sotside ehk meie mõistes Sotsiaaldemokraatide seast (Eestis SDE) ja 11% Liberaalide seast (Euroopa parlamendis Euroopa Liberaalide ja Demokraatide partei, kuhu Eestist kuuluvad Keskerakond ja Reformierakond). 

Selles osas, kui mitu ametiaega lubatakse ühel või teisel volinikul järjest komisjonis olla, võib liikmesriigid jagada kahte leeri. Holland, Belgia, Saksamaa ja Taani lubavad mitmeid järjestikkuseid ametiaegu. Samas Iirimaa on lubanud vaid ühel volinikul teenida kaks järjestikkust ametiaega ja kreeklased vahetavad volinikku iga kord.

63.3 % volinikest olid enne voliniku ametit valitud koduriigi parlamenti. 55.3 % on olnud ka ministripostil. Oma erakonna juhtkonnast on pärit 24.7 % volinikest. Ja ka MEPidest on saanud volinikud (16.7%). 

Poliitametite kõrval on volinikel kirev minevik. 2000. a. pärinevate andmete põhjal on üle 50 % nendest olnud riigiametnikud. Majandustaustaga inimesi on 32 %. Ametiühingutest on kuus protsenti volinikest. Kasvav osa on juristidel (19%), haritlastel (20%) ja ajakirjanikel (9%).

Ministri ametit pidanutest 18% olnud kaitseministrid, 30% rahandusministrid, 52%  majandus-kaubandusministrid, 26% põllumajandusministrid ja 36% on olnud mõne muu portfelliga ministrid (kokku üle saja protsendi kuna osa volinikke on pidanud mitmeid ministriameteid).

Praeguses Jose Manuel Barroso juhitud Euroopa komisjonis on kahekümne seitsme voliniku seas kolm endist peaministrit, neli rahandusministrit ja viis välisministrit. Samas on komisjonis viis volinikku kes pole olnud kunagi valitsuses.

Rahvusvahelisest kogemusest on varasem kogemus ÜROs 13% volinikest, OECDs 34% volinikest,  NATOs 38% volinikest ja Euroopa Nõukogus  tervelt 44% volinikest.  

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: