Tarbijalaenude direktiiv

Euroopa parlamendis kiitis täna teisel lugemisel heaks tarbijakrediidi direktiivi eelnõu. Direktiivi eesmärk on ühtlustada tarbijakrediiti puudutavad küsimused mitmes olulises valdkonnas. Direktiiv harmoneerib seadused lepingueelse teabe kohta, lepingukohase teabe kohta ja laenu ennetähtaegse ära maksmise.

Direktiivi eesmärk on ühtlustada tarbijalaenude turg, mille koguväärtus Euroopa Liidus on üle 800 miljardi euro. Kuigi piiriüleseid lepinguid sealhulgas on alla ühe protsendi ,  võib selles näha olulist sammu piiriülese tarbijakrediidi tarbijakrediidituru arendamisel.

Samuti on direktiivi eesmärgiks parandada tarbijakaitset tarbijalaenude vallas. Direktiiv tagab ühtsed õigused informatsioonile laenuvõtjale igal pool Euroopa Liidus. Nii saab laenuvõtja võrrelda pakkumisi ka teistest liikmesriikidest. Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni liikmena toetan direktiivi, mis parandab tarbijakaitse taset, tagades parema informatsiooni laenuvõtjale.

Praeguses majanduskliimas on märgata, et paljud inimesed nii Eestis kui teistes EL liikmesriikides on makseraskustes. Hüpoteeklaenusid makstakse mõnel pool Euroopas, sealhulgas ka Eestis tagasi väikelaenusid võttes. Ajakirjanduse andmetel on maksab Inglismaal näiteks üle miljoni majapidamise oma majalaenu tagasi krediitkaarte kasutades. See aga pole mitte mingil juhul jätkusuutlik.

Üks direktiivi peamistest eesmärkidest ongi tarbijat  kaitsta liiga suurte laenukohustuste võtmise eest. Laenuandja peab rohkem uurima laenuvõtja maksevõimet ja laenuandja poolt antav info peab olema piisav, et laenuvõtja saab võtta otsuse laenu kohta, mis vastab tema võimetele.

Samuti laiendati direktiivi kohaldamisala eesmärgiga hõlmata võimalikult suur osa väikelaenude turust Euroopa Liidus. Praeguse seisuga on kohaldamise alammääraks laenud suurusega 200 eurot.

Peamised mureküsimuseks enne hääletust oli laenu ennetähtaegne tagasimaksmine ja kompensatsioon laenuandjale sellisel juhul. 

EL nõukogu pakutud sõnastuse kohaselt võib laenuandja nõuda kompensatsiooni ühe protsendi ulatuses ennetähtaegse tagastamise summast kui ennetähtaegse tagastamise ja kokkulepitud krediidilepingu lõpetamise vaheline periood on pikem kui üks aasta. Samuti võib laenuandja nõuda kompensatsiooni 0.5 protsendi ulatuses ennetähtaegse tagastamise summast kui ennetähtaegse tagastamise ja kokkulepitud krediidilepingu lõpetamise vaheline periood on lühem kui üks aasta.

Sellist sõnastust ei pooldanud esialgu Euroopa parlamendis eelnõu eest vastutav isik ehk raportöör Kurt Lechner (Euroopa Rahvapartei) soovides jätta see liikmesriikide otsustada. Viimasel minutil saavutatud kompromissina viidi see tänasel hääletusel siiski Liberaalide ja Sotsiaaldemokraatide algatusel sisse.

Kui ülaltoodud parandusettepanek ei oleks läbi läinud, siis oleks direktiivi eelnõu läinud lepitusmenetlusse. Lepitusmenetlusest midagi head ei loodetud. Pessimistlikuma vaatlejad arvavad, et sealt ei oleks tulnud kokkulepet ning seega uut direktiivi, mida üle viie aasta arutati, ei oleks tulnud.

Siiani kehtinud direktiiv, mida uus direktiiv asendab, kehtestas õigusliku raamistiku miinimumharmoneerimise põhimõttel. See tähendab, et liikmesriigid võisid vajadusel kehtestada karmimaid meetmeid. Aastate jooksul viis see aga selleni, et reeglid ELis tarbijakrediidi osas muutusid ebaühtlaseks ja seega liikmesriigi kodanik ei saanud kindel olla kas saab samasugustel alustel teenust teisest liikmesriigist. Uue direktiivi eesmärk on sellist olukorda paranda.  

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: