EP ähvardab eelarve mittekinnitamisega

Euroopa Parlamendi, nii nagu ka rahvusparlamentide üks põhiülesandeid on eelarvega tegelemine, selle vastuvõtmine, aga ka kontroll eelarve täitmise üle. Nii on ka nüüd ees protseduur, mille käigus hinnatakse eelmist eelarveaastat ehk siis 126.6 miljardi euro kasutamist. Parlament peab selle heaks kiitma.

Eelnevatel aastatel on seda pika hambaga tehtud, kuigi mõne eelarvekomisjoni liikme meelest on probleemid nii suured, et „heakskiit” on tulnud ainult lähtudes sellest, et iga järgmine aasta on natuke parem kui eelmine. Niisiis tunnustatakse protsessi paremuse suunas.

Näiteks, kui varasematel aastatel on väga suured probleemid olnud põllumajandusrahade kasutamisega, siis siin on asjad oluliselt paremaks läinud. Praegu peetakse kõige kriitilisemaks struktuurifondide ja EL välispoliitikale suunatud raha kasutamist.

Kriitikanooled on suunatud komisjonile, kes seni on suutnud vaid vägi üldiseid vastuseid anda näiteks rahade kasutamise kohta Afganistanis ja Iraagis. Taanlasest sotsiaaldemokraadi EP eelarvekomisjoni liikme Dan Jörgenseni hinnangul võib juhtuda, et kui komisjon ei suuda enne aprilli korralikku aruannet esitada, võib eelarve jääda  seekord parlamendi poolt kinnitamata ja aega pikendatakse kuus kuud.

Komisjonile oleks see suur löök, kuigi tegemist on n.ö pehmema variandiga, sest otsus mittekinnitamise kohta peaks kaasa tooma Euroopa Komisjoni tagasiastumise. Seda muidugi ei soovita.

Kuna 80% eelarverahadest kulutatakse liikmesriikides, soovitakse liikmesriikide vastusust suurendada sel teel, et rahanduministrid kirjutaksid alla deklaratsioonid, milles kinnitatakse rahade reeglipärast kasutamist. Preagu on vastutus hajunud. Seni on selle deklaratsiooniga ühinenud Suurbritannia, Iirimaa, Taani ja Holland.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: