Sloveenia prioriteedid

Eile tegi EP siseturu ja tarbijakaitse komisjonile ettekande Sloveenia majandusminister Andrej Vizjak,  kes  kirjeldas EL eesistumise prioriteete siseturu ja tarbijakaitse vallas.

Sloveenia jaoks on oluline väikeettevõtete võimaluste arendamine EL siseturul.  Muuhulgas on oluline tagada ligipääs rahalistele vahenditele ja teadusuuringute infrastruktuurile. Euroopa Komisjon on lubanud välja anda eelnõu selle aasta esimesel poolel, mida Sloveenia loodab nõukogus arutada.

Minister lubas pöörata  erilist  tähelepanu siseturu arendamisele. Euroopa Komisjoni eelnõud selles vallas on peamiseks vahendiks, et saavutada konkurentsivõimeline ja paindlik  siseturg. Oma prioriteetideks nimetas minister muu seas telekommunikatsiooni paketi, finantsteenuseid ja maksundust.   Komisjoni töö kõrval on oluline ka liikmesriikide initsiatiiv  ja  oma kodanike teavitamine, sest siiani on takistuseks mitme maa protektsionistlik käitumine.  Seda tunnistavad ka jätkuvalt tulised debatid tööturu  ja teenuste teemadel Euroopa Parlamendis.

Minister rõhutas samuti tarbijakaitse olulisust ja tõi välja mänguasjade direktiivi kui ühe olulisema initsiatiivi, mille kohta komisjon on lubanud jaanuaris välja anda eelnõu.

Aktuaalne on ka elektri- ja gaasituru liberaliseerimise pakett.  Minister viitas sellele, et nõukogus on liikmesriigid väga polariseerunud. Kuigi Sloveenial  endal  ei ole probleeme ühe peamise mureallika –  ülekande- ja tootmistegevuse eraldamist võrguhaldusest, on osa mõjukaid liikmesriike selle vastu.

Näiteks Saksamaa ja Prantsusmaa. Minister kinnitas, et praegu  töötavadki välja alternatiivse ettepaneku need liikmesriigid, kes  eraldamise vastu  pole. Sloveenia loodab jõuda läbirääkimistega ühele poole juuniks.

Minister Vizjak andis kirjeldas muuhulgas ka Sloveenia eurole ülemineku kogemust. Vizjak soovitas uutel liikmesriikidel vähemalt aasta aega märkida  hindasid nii eurodes kui kohalikus valuutas, et ära hoida põhjendamatu hindade tõstmine. Sloveenias sel perioodil märgatavat tõusu polnud, küll aga oli märgata tõusu siis, kui kuus kuud hiljem ainult eurodes hindasid märkima hakati.

Uus väike liikmesriik pingutab  väga ja loodetavasti muutub uute liikmesriikide hääl seeläbi ka kandvamaks. Jääb üle neile vaid jõudu soovida, seda veidi kadedalt, sest julgete otsuste korral olekime võinud ise nende asemel olla.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: