Musharraf lubas demokraatlikke valimisi!

Pakistani kindral Pervez Musharraf ütles eelmisel nädalal Euroopa Parlamendi väliskomisjoni kuulamisele jõudes, et: “Pakistan on igati demokraatia poolt, et kindral isiklikult on tutvustanud oma kaasmaalastele demokraatia olemust, kuid et Pakistan ei saa veel olla samapalju tulevikku pilku heitev kui Euroopa” – ja teenis sellega Euroopa Rahvapartei aplausi. Parlamendi teised erakonnad ei näinud põhjust, et plaksutada.

Kardetud riigipea, kes vaid hiljuti astus tagasi riigi sõjaväejuhi ametist, tegi Euroopale kiired tiirud peale. Ta külastas Pariisis president Nicolas Sarkozy’d,  Londonis peaminister Gordon Browni, Brüsselis kõrgesindajat Javier Solanat ning NATO peasekretär Jaap de Hoop Schefferit ning lõpetas reisi Šveitsis Davoses toimunud maailma majandusfoorumil. Kuid kõige sisukama peatuse tegi kindral igatahes Euroopa Parlamendi saadikute ees. Ta lubas neile, et korraldab “demokraatlikud” ja “läbipaistvad” valimised, mis sest, et sealseid valimisi on jätkuvalt saboteeritud. Kandidaatide esinemisvõimalusi on piiratud, üks pearivaal Benazir Bhutto mõrvatud.

Euroopa saadikud ei pakkunud Musharrafile kõige soojemat vastuvõttu ja see teeb mind teiste Euroopa silmakirjatsejate ees rõõmsaks, et kuskilt leiab endiselt mõistuspära ning neid, kes julgevad avalikult öelda (ka kallile külalisele otse), mida nad temast (või pigem tema poliitikast) arvavad.

Kui Musharraf kinnitab, et Pakistani puhul pole tegu “banaanivabariigiga”, et “seal ei ole kunagi tapetud poliitilisi vastaseid”, ega “piirata seal ka meediavabadust”, ei saa me seda kindlasti tõsiselt võtta. Musharraf teatas põhjendatult kahjutundega, et just Euroopa Parlamendist on tema isiku pihta lennanud aegade suurimad süüdistused…

Ma olen palju näinud oma Kesk-Aasia visiitidel, kuidas käitutakse opositsiooniliidritega või millisel moel surutakse maha meedia, kuid Pakistani-taolist režiimi – mida Lääs  kui oma terrorismivastase võitluse liitlast poputab, pole kuskil näha. Selles suhtes tahan kiidusõnadega pöörduda oma Belgia kolleegi Véronique de Keyseri poole, kelle sõnad Musharrafile just seda tunnet iseloomustasid, mida paljud eurooplased Musharrafi ja Pakistani suhtes tunnevad: “Hr. Musharraf, me ei võta teid täna vastu avasüli, vaid valu ja vihaga, just niivõrd vapustas meid Benazir Bhutto mõrv teie valitsetud riigis, samamoodi nagu panid valutama meie südameid teie advokaatide rõhumine, mis samuti alles hiljuti aset leidis”.

Mitmed väliskomisjoni kolleegid avaldasid oma arvamust poliitiliste mõrvade ja rõhumiste osas, ning tegid seda väga õigel ajal – kuni kogu maailm valimiseelset Musharrafi oma väidetavas terrorismivastases võitluses kiidab, ütlesid Euroopa kaine mõistusega rahvaesindajad hoopis midagi muud. Antud kuulamine tuletas mulle taas meelde Euroopa Parlamendi väga vajalikku tööd rahvusvaheliste ja inimõiguste küsimuste lahendamisel ja probleemide teavitamisel oma kodurahvale. Saadikud tehku edasi seda, mida nad kõige paremini oskavad – suu puhtaks rääkida!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: