Deklaratsioon selvehallide ülemvõimu vastu

Kirjutasin täna alla kirjalikule deklaratsioonile, mis sisaldab üleskutset hüper-super marketite jõupositsiooni kuritarvituste uurimiseks.  

Deklaratsiooni on alla kirjutanud  400 saadiku allkirjaga ja kuulutatakse ametlikult vastu võetuks järgmise täiskogu istungi ajal. Selles kutsutakse üles Euroopa Komisjoni uurima selvehallide mõju väikeettevõtetele, töötajatele ja tarnijatele.  

Kui esimesed selvehallid Eestisse saabusid, ei suutnud me ära imestada tohutut kaubaküllust. Nendest sai uue aja sümbolid. Ja ostmisest omamoodi rituaal. Lisaks laiale valikule, pakkusid suurmüüjad sageli ka soodsamaid hindu  ja  alandatud hindadega osturallisid.  

Tõsi, nüüd tunnen sageli puudust naabruses asunud ja RIMI tulekuga  pankrotti läinud pisipoest, kust oli hea piim ja leib kiiresti kaasa haarata. Nüüd tunnen sageli pelgu tohutu halli ees, kuhu pean pikemaks sukelduma, et kuskilt tagant otsast oma piimapakk lõpuks kätte saada, et siis kassa järgekorras veel paras ports aega kulutada. Aga mitte seda ei käsitle see deklaratsioon, kuigi Brüsselis elavaid saadikuid võis ilmselt inspireerida ka siis tegutsevate väikepoodide hulk.

Deklaratsiooni autorid  näevad mitmeid probleeme, mis on tekkinud seoses sellega, et EL jaekaubanduses domineerivad üksikud supermarketite ketid. See  tagab neile tugeva positsiooni läbirääkimistel tootjate ja tarnijatega, mis lubab selvehallidel dikteerida lepingutingimusi, sh sisseostuhinda.  

Samuti on mõningatel andmetel märgata, et Euroopa selvehallides ei ole odavam sisseostuhind edasi kandunud alati Euroopa tarbijale. Madalad hinnad märgitakse küll mõnedel olulisematel “hästi nähtavatel” kaupadel, aga muud kaubad ei ole nii soodsad. 

Eestis on selvehallidel üsna tugev positsioon võrreldes teiste EL liikmesriikidega. Planet Retail 2006 raporti kohaselt on Eestis 78.8 protsenti toiduainete turust viie suurima selvehalli käes. EL liikmesriikide seas on veel suurem kontsentratsioon ainult Soomes (90%), Rootsis (81.8%), Iirimaal (81.4%) ja Sloveenias (81.6%).   

Deklaratsioon esitatakse nüüd Euroopa Komisjonile ja Euroopa Liidu Nõukogule. 

Euroopa Komisjon on ka juba täheldanud vajadust toidukaubandussektoris toimuvat uurida ja parandada. Ettepanekuid on selles osas on alust loota ka sel aastal.

Loodetavasti toob Komisjon selles osas sobivad meetmed juba õige pea!

TÄIENDATUD 19.02.08 Brittidel on juba oma ideed selles vallas. Briti konkurentsiamet avaldas eelmisel nädalal uuringu tulemused supermarketite sektori kohta UKs, mille üheks eesmärgiks on uurida suurte UK selvehallikettide nagu Tesco, Asda ja Sainsbury’s domineerivat positsiooni.

Uuringus märgitakse ühe soovitusena ka selvehallide ombudsmani positsiooni loomist. Ombudsmani ülesandeks oleks kontrollida võimalikku positsiooni kuritarvitamist ja olla vahekohtunikuks tootjate ja jaemüügikettide tülide lahendamisel. Kas sellist oleks vaja ka teistes EL liikmesriikides? Mõte on huvitav ja üldise arutelu algatamiseks piisavalt intrigeeriv.

Üks vastus

  1. […] deklaratsioon selvehallide kohta, mis sai üle 400 MEPi allkirja ja millest kirjutasin 31. jaanuari sissekandes ja mida hiljuti […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: