Uhke postipoiss sõitis kord maanteel… ehk postiteenuste liberaliseerimisest parlamendis

Euroopa Parlamendis kiideti täna heaks direktiivi eelnõu, mis viib postiteenuse turgude lõpliku avamiseni 2011. aastal. 

Eestis on väikeste postkontorite sulgemine tekitanud rahva pahameelt. Samas on selge, et uute tehnoloogiate kasutamisele võtuga nagu näiteks internet, väheneb inimeste vajadus traditsioonilise postiteenuse järele. 

Samas on liberaliseerimise juures oluline siiski, et universaalne postiteenus oleks tagatud kõigile. Seda ka inimestele ääremaal ja saartel. Postiteenus peab olema taskukohane, kvaliteetne ja kättesaadav kõigile. 

Uue direktiiviga muudetakse praegu postiteenuseid reguleerivat 1997. aasta postidirektiivi, millega loodi reguleeriv raamistik, mis tagab universaalse postiteenuse ning samas järkjärgult piirab reserveeritud ala ulatust.

Reserveeritud ala all peetakse silmas postisaadetiste kaalu piirmäära mille osas liikmesriikidel on monopol (esialgu 360g, 2002. aastast 100g, praegu 50g).Universaalse postiteenuse tagamise all peetakse silmas seda, et igal EL kodanikul peab olema võimalik viiel päeva nädalas saata ja vastu võtta vähemalt üks saadetis iga päev.   

1997. aasta direktiivi eesmärk oli parandada teenuste pakkumist avades postiteenuste turg järkjärgult. Uus direktiiv kinnitab selle järkjärgulise avamise lõppkuupäevaks 2011. aasta (erandina 2013. aastal).

Komisjoni ettepaneku kohaselt oleks postituru täielik avamine toimunud 1. jaanuaril 2009. Arutelude tulemusena on see kuupäev nihkunud 31. detsembrile 2010. aastal. Sealjuures on teatud liikmesriikidele lubatud pikendust 31. detsembrini 2012. aastal. 

Liikmesriigid kes on saanud pikendust on Tsehhi, Kreeka, Küpros, Läti, Leedu, Luksemburg, Ungari, Malta, Poola, Rumeenia, Slovakkia.  

Mõned liikmesriigid on juba tühistanud reserveeritud alad, sh Soome, Rootsi ja Suurbritannia. Eestis lõpeb kehtiva postiseaduse järgi alates 1. jaanuarist 2009. aastal universaalse postiteenuse osutaja ainuõigus kuni 50 grammi kaaluva kirja riigisiseseks edastamiseks.  

Praeguse seisuga osutab Eestis 100% universaalseid postiteenuseid AS Eesti Post, mis kuulub Eesti Vabariigile.   

Postiteenuste turu liberaliseerimise plussidena tuuakse välja teenuste kvaliteedi paranemine. Universaalse postiteenuse pakkujad keskenduvad rohkem tarbija vajadustele luues uusi teenuse liike, sh tavalise posti ja elektroonilise meedia kombineerimine (nt kaupade internetist ostmine ja koju toomine).

Üks vastus

  1. Nagu ütles Soome Postitöötajate Liidu tegelane Soome TV hommikusaates, on nõme ja täiesti mõistusevastane olukord, kui praegune süsteem, kus Lõuna-Soome tiheasustusalalt saadud tulu najal peetakse üleval hajaasustusega piirkondade postiteenistust muudetakse nii, et Lõuna-Soomes riigi postiteenistus hakkab võistlema erapostitajatega ja Põhja-Soomes toetatakse postivedu maksumaksja raha eest. Tegelikult tähendab uus süsteem ju raha kantimist erasektorisse. Maksumaksja raha kantimist. Minu meelest mõtlevad need Öirod täiesti oma istmikuga.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: