Igaühele oma tõde…OSCE vähemusrahvuste komissar Knut Vollebaeki intervjuu

Ühe ja sama pealikirja all “OSCE vähemusrahvuste komissar: emakeelne haridus peab vähemustele jääma” ilmus Postimehes kaks erinevat lugu: üks eesti, teine vene keeles.  

Mulle tundub, et äkki ajasid toimetused omavahel lugude variandid segamini? Sest, mis oleks loogilisem, kui eestlastele rõhutada, et vene noortele tuleb anda võimalus emakeelseks hariduseks ja et ülemkommissar kavatseb seda kontrollida. Sama oluline oleks sõnum meie venelastele, et ülemkomissari hinnangul peaks Venemaa tunnustama positiivseid arenguid vähemusrahvuste teemal. Aga see “unustati” Knut Vollebaeki “Kommersandile” antud intervjuud refereerides ära ja nii aidatakse järjekordselt kaasa sellele, et siinsed kogukonnad liiguksid oma tõe ja õigusega üksteisest kaugemale. 

Omaette küsimus on muidugi see, kui eetiline on  ülemkomissari poolt nõuda Eestilt  ja Lätilt rohkem, kui nõutakse Venemaalt, ehk riigilt, kus intervjuu anti. Standardid peaksid olema ühised ja samad kõikjal ja kõigile! On selge, et nii Eestis kui Lätis on vähemuste õigused palju paremini kaitstud kui Venemaal, kus elab umbes 160 eri rahvuse esindajat.  Vaid kolmes kohas – Tatarstanis, Baškõrkostanis ja Tšuvaššias – on võimalik saada emakeeles ka keskharidust. Mujal on see vaid esimesest neljanda klassini ja ka väga piiratud ulatuses.  

Meie jaoks on küsimus selles, kuidas veenda rahvusvahelist üldsust selles, et me ei ürita asendada vene keelt eesti keelega, vaid et toetame kakskeelsusest. Meie tegevus on suunatud sellele, et noored räägiksid kolme kuni nelja keelt, sealhulgas muidugi ka oma emakeelt. Ja et eestikeelse osalise õppe sisseviimine on eelkõige kasulik vene noortele endile, sest suurendab nende konkurentsivõimet.

 

Postimehes ilmunud artiklid:  

OSCE vähemusrahvuste komissar: emakeelne haridus peab vähemustele jääma 26.01.2008 17:39

OSCE vähemusrahvuste ülemkomissar Knut Vollebaek märkis, et vähemusrahvustele peab säilima võimalus omandada haridust ka oma emakeeles.Euroopa julgeoleku- ja koostööorganisatsiooni (OSCE) ametnik Vollebaek ütles intervjuus vene ajalehele Kommersant, et Venemaa peaks tunnistama positiivseid arenguid vähemusrahvuste teemal Eestis ja Lätis. «Vähemusrahvuste probleemidega tegelevad nii Eesti kui Läti valitsus ning Vene võimud ei peaks sel teemal õli tulle valama, vaid tunnistama postiivseid arenguid,» sõnas Vollebaek. «Tähtis on, et Venemaa ja Baltimaad leiaksid oma ajaloo mõtestamises mõistmise, et mitte õhutada konflikti. See tuleks kõigile kasuks,» rõhutas Vollebaek.

Vollebaek märkis, et nii nagu vähemusrahvuste ülemkomissaril, tuleb ka Vene võimudel tunnistada iga riigi õigust õpetada oma territooriumil elavatele inimestele riigikeelt. 

Комиссар ОБСЕ: Нацменьшинства могут учиться на родном языке 26.01.2008 18:20

У нацменьшинств есть право обучения на своем родном языке, и Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе будет следить за его исполнением, сказал верховный комиссар ОБСЕ по делам нацменьшинств Кнут Воллебек в интервью газете «Коммерсант». Комментируя планируемое преподавание эстонского языка с дошкольного возраста, Воллебек сказал, что офис верховного комиссара признает право каждого государства обучать национальному языку граждан, проживающих на своей территории.«С этим, думаю, все согласятся. Но нам нужно убедиться, что у меньшинств есть право обучения и на своем языке. Именно этим мы сегодня и занимаемся», – добавил Воллебек.Воллебек сказал, что власти Эстонии и власти Латвии решают проблему нацменьшинств в своих странах, и российским властям следовало бы признавать позитивные изменения.«Есть еще один важный момент: России и балтийским странам нужно определиться со своим пониманием истории, чтобы не раздувать конфликты. Это пошло бы на пользу всем», – сказал Воллебек.По словам Воллебека, Россия хорошо работает в деле решения проблем нацменьшинств, но перед ней стоит еще много вызовов и задач.«Это обусловлено тем, что Россиясамое многоэтническое государство в ОБСЕ. Кроме того, России надо решить сложные вопросы, доставшиеся в наследство от СССР. Я имею в виду депортации, осуществленные в свое время по приказу Сталина», – сказал комиссар.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: