“Super Tuesday” Ameerikas ja EL-USA suhted uue Ameerika presidendi ajal

Täna otsustatakse Ameerikas 24. osariigis presidendikandidaatide üle. Seda nimetatakse “Super Tuesday”-ks e. “superteisipäevaks.” Seda seetõttu, et kandidaate valitakse korraga tervelt 24 osariigis, kui eelnevatel nädalatel on ühel päeval korraga olnud ühes-kahes osariigis.

Tänased valimised on üheks olulisemaks lüliks kahe partei kandidaatide valimisel. Demokraatide kandidaadid Hillary Clinton ja Barack Obama on üsna võrdses seisus ennustuste kohaselt.  Vabariiklaste poolel tundub John McCain’il olevat edumaa Mitt Romney ees. Samas McCain on tuntud kui “isemõtleja” ja paljud tema otsused ei ole meeltmööda konservatiivsetele vabariiklastele, ning see võib päeva lõpus ilmneda ka valimistulemustes.

Eelmisel nädalal avaldatud ERR poolt tellitud EMORi uuringu kohaselt peavad paljud eestlased (61%) Bushi ametiaega positiivseks Eesti jaoks. Selge on aga ka see, et Bush’i ametiaeg on polariseerinud avalikku arvamust nii siin kui sealpool Atlandi ookeani.

Paljude inimeste jaoks Euroopas ja ka Ameerikas nähakse Bushi ametiaega väga halvas valguses. Inimesed ei ole rahul Ameerika valitsuse ja selle “kauboi poliitikaga”. Avalikkusesse jõudnud piinamised Abu Ghraib’i vanglas ja inimõiguste rikkumised Guantanamo vanglas on Ameerika maine kallal teinud oma töö.

Mis loeb ameeriklastele nendel valimistel? Üldistades võib öelda, et tavaliselt domineerivad Ameerikas valimiste ajal sisepoliitilised küsimused. Seda aga juhul, kui ei ole käimas sõda, millest Ameerika osa võtab. Kuna praegu on Ameerika seotud terrorismivastase sõjaga ja sõjaga Iraagis, siis välispoliitika on üks oluline küsimus ka nendel presidendi valimistel.

Samuti ennustatakse üheks peamiseks teemaks majandust – Ameerika majandus on majanduslanguse äärel, ja see teeb paljusid Ameeriklasi murelikuks. Ameeriklased tunnistavad ka, et nende imidž maailmas on viimastel aastatel olnud kehv, ja soovivad seda muuta.

Kuidas näha suhteid EL ja USA vahel uue presidendi ametiaja saabudes? Üks on selge – ükski praegustest kandidaatidest ei räägi enam “unilateraalsusest” nii nagu president Bush seda on teinud, eriti oma esimesel ametiajal. Mõned loevad uue presidendi saabumist nn “neokonservatiivide” lõpu alguseks. Uus ameerika president on valmis kuulama EL juhte rohkem ja on vähem kriitiline.

Eelmisel aastal asutatud Transatlantic Economic Council hakkab olema oluline osa sellest koostööst. Transsatlantilistes suhetes on oodata suhete paranemist keskkonnaküsimustes, ja rohkem koostööd seoses Hiinaga. Strateegiline dialoog keskendub Euroopa ja Ameerika majanduse konkurentsivõime säilitamisele.  

Muu hulgas peab tähelepanu pöörama sellele, et Hiina peaks kinni sama kõrgetest standarditest keskkonnanõuete, töötingimuste ja tarbijakaitse vallas. Teisteks olulisteks küsimusteks on kindlasti intellektuaalse omandi kaitsmine ja seadusandluse reform, et ühtlustada regulatsioone mõlemal pool Atlandi ookeani, et lihtsustada majandustegevust.  

Ameeriklased ise näevad USA poliitikas tihti kui pendlit, mis liigub väärtuspõhise president Woodrow Wilsoni stiilis poliitika ja Henri Kissingeri propageeritud reaalpoliitika vahel. Loodetavasti liigutakse varsti jälle õiges suunas!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: