Prantsusmaa andis oma panuse

Sel nädalal kiitsid Prantsusmaa parlamendi mõlemad kojad heaks Euroopa Liidu uue reformileppe.

 Olgugi, et Euroopa Komisjon loodab, et jutt euroliidu kriisist lõpeb, ning et ratifitseerimisel on uus Liisaboni lepe, räägitakse edasi Euroopa kriisist. Samas, Eestis on osad poliitikud arvamusel, et EL ei vajagi uut aluslepet. Näiteks arvas kunagine Eesti välisminister mõni aeg tagasi, et “ei arva, nagu võiks Põhiseaduslepe olla mingiks eriliseks päästerõngaks EL tulevikuarengutele”. Ta leidis, et “saab ka praeguste lepingutega väga hästi hakkama – peamine on ühiste huvide olemasolu, sest kui ühine huvi puudub, ei aita ka põhiseaduslepe”.

Vastupidi! Rohkem kui kunagi varem on Lissaboni lepe hädavajalik, sest jutt, nagu poleks leppe kriis nõrgestanud Euroopat, on illusoorne. Just nüüd tulebki hea uudisena see, et, kolm aastat pärast referendumite läbikukkumist, andsid prantsuse saadikud Lissaboni leppele oma heakskiidu, lepingule ütles “jah” alamkojas 336 (vastu oli 52)  ja ülemkojas üle 200 prantsuse saadiku (vastu vaid paarkümmend).

Nõnda ongi Prantsusmaa esimene “vana” Euroopa riik, kes ratifitseeris leppe ning näitas teistele, et Euroopa ehitamine peab samuti jätkuma. Detsembris tegi otsa lahti Ungari, jaanuari lõpus järgisid madjarite eeskuju Sloveenia ja Malta ning möödunud nädalal alul ka Rumeenia.

Detsembris riigipeade allkirjad saanud reformileppele peavad heaks kiitma kõik Euroopa Liidu liikmed. Hetkeplaanide järgi peaks üle-Euroopalik leping jõustuma 2009. esimeses pooles.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: