Mis ideoloogiatest te räägite?

Ungaris korraldati äsja opositsiooni nõudmisel referendum, et kukutada läbi valitsuse tervishoiu- ja haridusreform. Paradoksaalne oli see üritus selles mõttes, et rahvalt küsiti otse, kas ta toetab valitsuse kava kehtestada perearstivisiidi- ja haiglakohatasu ning minna kõrgkoolides üle tasulisele õppele. Et opositsioonil oli võimalus ka küsimused formuleerida, polegi vaja palju juurde mõelda, et sääraste kallutatud küsimuste vastuseid ette aimata.

 

Kui midagi oli selles loos ebatavalist (või vähemalt iroonilist), siis see, et peamiselt sotside valitsus üritas eelarvet päästa poliitikaga, mis peaks iseloomustama pigem parempoolseid. Parempoolsed kukutasid valitsuse kava toetamise asemel hoopis ülekaalukalt läbi. 

 

Ideoloogiast pole vist mõtet rääkida ei sellel korral ega ka paljudel teistel puhkudel. Tegemist on järjekordse näitega, mille ideoloogia on hägus ja mis annab aimu, kui tinglik on täna-päeval poliitiliste jõudude asetsemine parem-vasakskaalal. 

 

Ühiskonna arengu teatud etapid suruvad peale kindlaid lahendusi: Ungari puhul viimaste aastate eelarve pidev defitsiit, Eestis näiteks 1990. aastatel toimunud erastamine – seda toetasid ju kõik, hoolimata sellest, mis karva või värvi nad iganes olid. 

 

Küllap on ajamärk seegi, et ka kõige parempoolsemad valitsejad räägivad sotsiaalsete probleemide lahendamisest. Sest sisse tallatud rada paremale kapates on oht kaotada nii valijaid kui ka neid, keda valitseda. J. F. Kennedy on öelnud, et kui vaba ühiskond ei suuda aidata arvukaid vaeseid, siis ei suuda ta päästa ka väheseid rikkaid.

 

Edasi võib lugeda EPL-ist siin.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: