Iraagi suur edasiminek?


Peaminister Nouri al-Maliki kuulamine väliskomisjonis.

Möödunud nädalal (17. aprillil) külastas Euroopa Parlamendi väliskomisjoni Brüsselis Iraagi peaminister Nouri al-Maliki. Tema jaoks oli see esimene visiit sellesse organisatsiooni ja ta sõitis kohale, et arutada väliskomisjoni liikmete, Iraagi delegatsiooni kuuluvate saadikute ja Parlamendi president Hans-Gert Pötteringiga olukorda oma riigis (President Pöttering pakkus välja, et Iraagi parlament looks eraldi delegatsiooni suheteks Euroopa Parlamendiga). Arvamustevahetus toimus ajal, mil Iraagis võib täheldada uut vägivallalainet, peamiselt lõunas Basra ümbruses ning samuti Bagdadis ning selle ümbruses.

 

Iraagi juht, kes istus kõrvuti sõjavaevas riigi välisministriga, ei saanud kinnitada, et tegemist on stabiilse riigiga, ometi tunnistas ta, et pooleteise aastaga on nähtud suurt edasiminekut. “Iraaklased on läinud tagasi ülikoolidesse ja oma töökohtadele,” ütles al-Maliki.

 

al-Maliki, kelle nägemus Iraagi tänasest olukorrast oli positiivne, rõhutas mitmel korral, et Iraagil on väga vaja Euroopa Liidu tehnilisi teadmisi, ning tõi eraldi välja põgenike tagasipöördumise poliitika, millega EL on maailmas uudsena mõjunud. “Oleme rikas riik ja meil ei ole vaja fondide raha, meil on vaja tehnilist kogemust,” kommenteeris seda al-Maliki. Ta tänas rahvusvaheliste jõupingutuste eest ning ütles, et professionaalid, ärimehed ja eksperdid on teretulnud.

 

Küsimusele selle kohta, kui koalitsiooniväed Iraagist järsku välja tõmbuksid, vastas peaminister, et selline ootamatu tagasitõmbumine tekitaks segadust, sest liitlasvägedel on hetkel kontroll mitme piirkonna üle, ning seetõttu eelistas peaminister “organiseeritud vägede väljatõmbumist”.  Samuti ütles Iraagi peaminister, et poliitilistel parteidel, kellel on relvastatud üksusi, keelatakse tulevastel valimistel osalemast, mis aitaks tulevikus relvastatud konflikte vältida.

 

Ka valija soovib teada, miks ja kuhu tema raha läheb.

Huvitava küsimusega esines Küprose kolleeg Marios Matsakis, kes väljendas muret ELi raha kasutamise üle. “Härra peaminister, kuulates teid siin täna hommikul rääkimas oma riigi olukorrast, tekkis mul tunne, et te räägite hoopis mõnest teisest riigist ja mitte Iraagist, sest meieni jõudvad igapäevased ettekanded teie riigist näitavad hoopis midagi muud!”, sõnas Matsakis. “Tegelikult esineb seal vägivalda, seal rünnatakse, seal valitseb korruptsioon, puudulik julgeolek, terroristide tegevus on aktiivne ning kõik see muudkui kestab. Teie riik on, tegelikult, midagi sellist, mille kohta mina ütleksin “tõeline korralagedus”!”.

 

Minulgi tekkis sellega seoses küsimus – nimelt raha jagamise kohta -, arvestades et Iraagi puhul on tegemist siiski jõuka riigiga. Võttes arvesse, et Euroopa riigid pole vähimagi tahtmise juures õõnestanud Iraagis kehtivat korda, me pole õhutanud vägivallale ega pidanud iraaklastega sõda, samas aga voolab Iraaki Euroopa Liidust väga suurtes kogustes abiraha, võiks Iraagi peaminister anda meile – parlamendisaadikuile – nõu selle kohta, kuidas peaksime oma valijaskonnale selgitama, MIKS me muudkui määratuid rahahunnikuid Iraagi poole saadame, selle asemel et väliskomisjoni liikmetele silmakirjalikult kiita olukorda selles sõjapiirkonnas. 

 

Post-Scriptum: Märtsis heaks kiidetud resolutsioonis soovis EL uut strateegiat Iraagi suhtes, tahtes suunata ELi toetuse projektidele, mis keskenduvad tehnilisele abile ja suutlikkuse tõstmisele õigusriigi põhimõtete, finantsjuhtimise, demokraatliku valitsemise ja inimõiguste valdkondades.

 

 

Lisainfo

Ettepanek võtta vastu Euroopa Parlamendi soovitus nõukogule Euroopa Liidu rolli kohta Iraagis:

http://www.europarl.europa.eu///sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+REPORT+A6-2008-0052+0+DOC+XML+V0//ET

 

Pressiteade Iraagi peaministri külastuse kohta:

http://www.europarl.europa.eu///news/expert/infopress_page/030-26461-107-04-16-903-20080414IPR26460-16-04-2008-2008-false/default_et.htm

 

EL peab suurendama Iraagile antava toetuse kvantiteeti ja kvaliteeti

http://www.europarl.europa.eu////news/expert/briefing_page/21799-070-03-11-20080219BRI21798-10-03-2008-2008/default_p001c012_et.htm

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: