Kiri Afganistanist #2

Samal ajal kui meil vaieldakse parlamendi palkade ja koosseisu suuruse üle, vaidleb ligi kahe ja  poolesaja liikmeline Afganistani valitud kogu valimisseaduse üle. 2005.a. kokku tulnud parlament valiti

isikumandaatidega ja kindlaid fraktsioone pole. Niisiis pole ka koalitsiooni ja opositsiooni. See tähendab, et iga hääletuse tulemus on erinev, just nii nagu keegi heaks arvab või  kuidas kedagi ära ostetakse. Tegelikult naljatatakse, et ära osta pole võimalik, ainult rentida, sest mõne järgmise hääletuse ajal pakub keegi kindlasti rohkem.

Parlament süüdistab  halvas valitsemises valitsust, aga tema enda seadusloomeline osas on samuti väga tagasihoidlik.  Tegelikult on parlamendis lisaks valitud kogule veel sajaliikmeline senat, mis valitsusega enam ühte meelt. Aga see on ka loomulik, sest valitsust juhatab president Karzai, kes ise on suure osa senati liikmetest nimetanud.

Nõrk parlament ja nõrk valitsus on üks selle riigi suuri hädasid, millele ei paista lõppu tulevat, sest ilmselt ei õnnestu seadust muuta ja järgmine parlament valitakse samal põhimõttel.

Parlamendi saal näeb välja aga nagu päris tavaline parlamendisaal – elektroonilise hääletussüsteemiga ja puha. See on üks abiprogrammidest. Aga otsustama peavad nad ikka ise ja see on siin riigis on keeruline ja ohtlik. Seda tunnistavad suured fotod seitsmel laual ja musta kattega toolid. Need kohad tähistavad hukkunud saadikuid. Senati juhataja räägib  paari kuu tagusest atentaadi katsest.

Parlamendist väljudes sattume aga tõelisesse möllu. Parlamendi juurde on kogunenud inimesed, kes saadavad viimsele teele eile pidustustel hukkunud saadikut Mr. Zamkanaid. Ja tundub, et enamus saatjaid on relvastatud. Igatahes on tänaval iga paarikümne meetri järel kuulipildujaga auto ja autoaknast paistvaid püssidega mehi ei suuda üle lugeda.

Meid turvakaalutlustel matustele ei lubata.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: