Kiri Afganistanist #3

Kabulist 160 km kaugusel asub Baumjan. See koht oli maailmas tuntud, sest alates  4-5. sajandist seisid seal tohutud Buddha kujud. Meedia ajastu inimesed aga mäletavad kindlasti vapustavaid kaadreid  sellest, kuidas Taliban selle ime purustas. Tõsi, ka olematud kujud on vaatamisväärsed ja tohutud kujukujulised augud mäemassiivis ja kõrvalolevad koopad oleksid turistidele magnetiks, kui sinna kergemini ja turvaliselt ligi pääseks. Mitmekümne meetrise Buddha pea kohalt, kuhu saab kitsaid trepiastmeid pidi, avaneb fantastiline vaade üle rohelise oru tohutule lumisele mäemassiivile selle taga. Hingematvalt kaunis vaatepilt. Muuseas väiksema Buddha taastamistööd on enda peale võtnud üks Saksa fond. Esialgu on küll suudetud vaid kõik tükid hoolega kokku koguda ja ladustada.

Baumjan on aga tähelepanuväärne veel teisegi asjaolu poolest, nimelt valitseb seal ainuke naiskuberner.  Sõnakas naine, kes rääkis, kuidas tema saabudes seisid naised tänavate ääres ja plaksutasid. Vaatamata sellele, et nüüd on paljudel tüdrukutel võimalus koolis käia, on naiste olukord Afganistanis endiselt masendav ja erinevalt meist on seal naiste eluiga meeste omast palju madalam  ja ka naiste arv väiksem.

Kolmas asi, mis seda provintsi teistest eristab, on see, et moonikasvatusele eelistatakse seal nisu ja kartulit. Oopiumivabadeks loetakse umbes kolmandikku provintsidest ja seda peetakse keskvõimu poolt ka eriliselt meeles. Just äsja oli valitsus andnud rahalise preemia, mis  kavatsetakse kulutada Baumjani ülikooli arendamiseks.

Aga kartulikasvatajate põhiline probleem on see, et teed on purustatud ja oma kaupa pole võimalik müüa. 160 km läbimiseks pealinna pidi kuluma vähemalt 16 -20 tundi.

Meie sõitsime õnneks helikopteriga. Vene helikopteriga, millel olid vene piloodid ja mis on osa USA abist. Muuseas vestluses kinnitasid venelased, et nad on selles piirkonnas väga kogenud.  Irooniline mis?

Kui hilisemal kohtumisel rääkisin välisministrile oma kogemusest ja küsisin suhete  kohta Venemaaga, kinnitas ta, et toimunut unustada pole võimalik, aga sellegipoolest püütakse arendada häid suhteid. Aga millegipärast ei taha erinevalt teistest riikidest Venemaa Afganistani ülesehitamisesse panustada.

Kabuli jõudes saime teada, et hommikul oli toimunud järjekordne tulevahetus ja plahvatus, mille põhjustasid suitsiiditerroristid, kes Afganistani julgeolekujõudude poolt ümber piirati.  See annab tunnistust Talibani uuest taktikast. Kui eelmisel aastal laiendati oma tegevust Lõuna-Afganistanis – mõned allikad väidavad, et valitsus kontrollib ainult kolmandikku riigi territooriumist, siis nüüd on otsustatud president Karzaile koht kätte pealinnas korraldatud rünnakutega. Afganistani julgeolekujõud on paraku mitte ainult nõrgad vaid ka korrumpeerunud ja just seda peavad siin paljud põhjuseks, miks selliseid vägivallaakte isegi pealinnas takistada ei suudeta.

Eile pidid jõuministrid parlamendis aru andma, aga umbusaldushääletus nende vastu kukkus läbi. Suur osa saadikuid ei tulnud lihtsalt kohale.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: