Lastesaadetega sõja vastu

Financial Timesi 5.aprilli numbris kirjutatakse sellest, et aprilli algusest näitab BBC2 Põhja-Iirimaal kõigi aegade kõige populaarsemat lastesarja „ Seesami tänav”. Tõsi, saade on saanud uue pealkirja – „Seesami puu” ja traditsioonilisele tegelastele on lisatud  ka kaks Kelti populaarset tegelast. Nimi vahetati sellepärast, et palju lihtsam on kujutada lapsi hängimas ümber puu, kui otsustada, kummal tänaval tegevus parajasti peaks toimuma, kas katoliiklaste või protestantide linnaosas.

 

Seda sarja on Põhja-Iirimaal viie aasta jooksul ette valmistatud ja sellesse palju investeeritud. Sarja eesmärk on mitte ainult õpetada provintsi 89 000 lapsele tähti ja numbreid, vaid õpetada ka kultuuriliselt mitmekesises keskkonnas teisi respekteerivalt toime tulema. Ja et alustada tuleks varakult, näitavad Ulsteri Ülikooli uuringud, mille kohaselt ligi 90%  lastest on juba kuuendaks eluaastaks aimu kultuuriliselt tähtsatest sümbolitest ja sündmustest nagu lipud, paraadid ja jalgpalli särgid. Väidetavalt teab kuue aastane protestant  täpselt öelda, et katoliiklane on paha, sest teeb pomme ja muidugi ka vastupidi. Aga saadetes on  lisaks katoliiklastele ja protestantidele tegelasteks ka näiteks hiina ja poola immigrandid. Muuseas sama olen kuulnud ka näiteks meie lasteaedadest, kus sallimatus võib juba üsna varakult ilmneda. „Seesami tänava” originaal pärineb aga juba  1969 a. -USA Laste Televisiooni Töötoast ja  seda on näinud enam kui 120 miljonit inimest 130 riigis.

 

1994.a. oli minulgi võimalus selle töötoa köögipoolt külastada ja Ameerika televisiooni kommertslikkuse taustal oli see üks väga muljetavaldav koht.  Eriti just see, millise põhjalikkusega saateid ette valmistati.

 

Aga Põhja-Iirimaa projekt pole ainus väljakutse selle sarja loojatele.

 

Põhja-Iirimaa projekti kõrval on veel Indoneesia ja Tansaania omad ja järgmine võib olla Afganistan.  Seni suurim väljakutse on ilmselt Iisraeli-Palestiina koostöös valmiv saade, mida alustati 2003 aastal. Tõsi, sealgi ei toimu tegevus ühel tänaval, see pole lihtsalt võimalik.

 

Ma ei kutsu üles „Seesami tänavat” Eestisse importima, aga vajadus ühiste lastesaadete järele, mida vaataksid nii eesti kui vene lapsed, on kindlasti olemas. Meil on olnud küll saateid, kus kahe suurema kogukonna esindajad koos ilmaasju arutavad ja ühiseid noortesaateid  on ka tehtud, aga  erinevaid kogukondi liitvaid ja ühiseid sümboleid kinnistavaid lastesaateid meil pole. Aga just sellest tuleks alustada. Kahjuks aga on televaldkonda juhtivate poliitikute lühinägelikkus  just see, mis siiani on takistanud ETV 2 elluviimist, kus ka just  originaalsel venekeelsel lastesaatel peaks oma kindel koht olema.  Esialgu võiks seada eesmärgiks mõne ühise sümbolkuju loomise  nagu  näiteks seda on erinevatele põlvkondadele olnud Sipsik või Mõmmi või Kõige Suurem Sõber.  Mis keeles ta räägib pole nii tähtis kui see, mida ta räägib.

 

Ja sallivust tuleks selles õpetada sama pühendunult, kui Mõmmi-Aabitsas tähti.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: