Kiri Gruusiast #1

Olin viimati Gruusias vaatlejana 2003, eelmiste parlamendi valimiste ajal. Mul on meeles õitsvad kirsid, mis tol ajal sümboliseerisid mulle seda tohutut  lootust paremale elule, mida inimestes  nägin. See lootus oli nii hirmuäratavalt suur, et mul oli kahju neile meie kogemustest öelda, kui pikk tee neil ees on. Sest juba siis oli selge, et nad ise pole valinud kõige sirgemat rada. Tollased valimisreeglid jätsid opositsiooni praktiliselt tänavale ja seal ta tegutsema hakkaski.

 

Nüüd on tehtud valimisreeglites hulgaliselt muudatusi.  Näiteks on vähendatud 7% valimiskünnist  5%-ni, parteide registreerimist on lihtsustatud, palju tööd on tehtud valimisnimekirjadega  ja valimiskomisjonide koosseisu on lülitatud opositsiooni liikmed.

 

Ometi ütles kohtumisel vaatlejatega  peamise opositsioonijõu esindaja, endine välisminister Salome Zurabishvili, et „ midagi pole paremaks muutunud”.

 

Toodud näiteid rikkumistest ja surve avaldamisest valijatele esitatakse üldistavalt ja nii võibki jääda mulje, et kõik on halvasti. Tegelikult on tegemist aga probleemidega, mis tüüpilised ja meilegi hästi tuttavad: kahtlustatakse meedia mõjutamist, kurdetakse kandidaatide ülemeelitamist ning võimupartei nägude domineerimist pealinna tänavatel. Plakatid muuseas on!

 

Kuulates järjest mitmeid opositsiooni esindajaid  hakkas saalisolijaid lämmatama tõeline vihalaine. On lausa hämmastav millise laimuga üksteist üle valatakse ja takkapihta veel ka rahvusvahelisi organisatsioone. Näiteks kuulutades  seda, et eelmiste valimiste vaatlusmissiooni juhil on majanduslikud sidemed presidendiga. Vastust oma küsimuse peale tõendusmaterjalide kohta, ma muidugi ei saanud. 

 

Tundub, et opositsioon on juba ette otsustanud valimised ebaausaks kuulutada.

 

Aga vaatame, mida toob homne päev. Kirsid on sedapuhku juba ära õitsenud, aga Tbilisi särab tuledes ja on palju muutunud. Eelmiste valimiste aegu olid veel tõsised probleemid  elektriga, nii et toimus tõeline valguse võitlus pimedusega.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: