Kiri Gruusiast #2

Tbilisis on kuum päev. Tänavatel käib tavaline linnamelu. Valimiskomisjonis loetakse numbreid kokku  ja arvukad vaatlejad vahetavad aktiivselt muljeid ja kooskõlastavad hinnanguid, mis esmapilgul tunduvad diametraalselt erinevad. Õhtul kell viis toimub pressikonverents, kus  teatatakse rahvusvahelise vaatlusmeeskonna ametlik hinnang valimiste läbiviimise kohta.

 

Euroopa Parlamendi delegatsiooni hommikuselt kohtumiselt OSCE/ODHIRi esindajaga jäi küll mulje, nagu oleksime erinevaid valimisi vaadelnud.

 

Mina ja mu belglannast kolleeg olime hommikupooliku Goris ja pärast lõunat ümbruskonna külades. Kokku oli neid valimisjaoskondi, mida külastasime 14, sh üks nendest sõjaväeosas.

 

Atmosfäär  nendes jaoskondades oli hea ja suuremaid rikkumisi me ei näinud. Vastupidi, mitmel pool tundus, et asi on väga hästi organiseeritud. Eriti võrreldes eelmiste valimistega, kus segadus palju suurem. Tähelepanuväärne oli ka see, et igal pool oli palju vaatlejaid, ka kaugemates külades. Püüdsin ka oma vene keelt kasutades vaatlejatega rääkida ja küsida lisaks komisjoni liikmete hinnangule ka nende arvamust. Mõned üksikud kaebused olid.

 

Seda üllatavam oli oma aruandeid OSCE regiooni kontorisse viies kuulda, et rikkumisi on palju olnud. Neil oli terve nimekiri kaebustest, tõsi, enamus seda laadi, mida on raske tõestada. Peamine süüdistus – võimude katsed mõjutada valijaid.  President ja parlamendi juhataja tegid küll enne valimisi pöördumisi, kus hoiatasid võimu kuritarvitamise eest.

 

Samas on valimissüsteem selline, et sunnib ringkonna esinumbreid oma võitlust iga hinna eest pidama, et teatud arvu hääli kätte saada.  Loodetavasti pole aga rikkumiste hulk nii suur, et hakkab mõjutama üldist hinnangut valimistele. Õnneks on keskvalimiskomisjon  tõsistele rikkumistele ka kiiresti reageerinud ja nii mõnedki tulemused on tühistatud.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: