Oh ajad, oh nimed!

Jutustus nüüd juba vähem veidrast Türkmenistanist ja sellest, kuidas tema õliseadused euroliidu janu kustutavad.

 

 

Supsti ja valmis, Türkmenistan muudab kalendrit! Ehkki Türkmenistan püsib repressiivsete režiimide nimistus, on sealsed võimud end vaikselt ülejäänud maailmale avanud ja tasapisi kaovad ka kõige äärmuslikumad veidrused. Nii otsustas hiljuti kõikide türkmeenide uus isa, pärast rahvaisa Niazovit võimule astunud Gurbangulõ Berdõmuhhamedov. Vana liidri meelepärased isikliku meelelaadiga kuunimed asendatakse kuunimedega kalendrist, mis kehtis enne Kõikide türkmeenide isa raudse randmega valitsenud režiimi. Uue juhi otsus peab võitma küll parlamendi heakskiidu, kuid arvatavasti on tegu vaid formaalsusega.

 

2002 aasta seisuga kinnitas Türkmenbaši järgmised kalendrikuud:

Jaanuar: Türkmenbaşy, (Kõikide Türkmeenide isa; kodanikunimega Saparmurat Niazov).

Veebruar: baidak (rahvuslipu kuu);

Märts: navruz (Uus Aasta; Navruzi tähistatakse üle kogu Kesk-Aasia, ulatudes Mongooliani, Iraanini ja Pakistani ning Afganistanini, ise olen osa võtnud propagandistlikust tantsu- ja laulupeost Usbekistanis, kevadel 2007).

Aprill: gurbansultan edže (kuu nimetamine Türkmenbaši ema järgi.),

Mai: mahtumkuli (türkmeeni suure poeedi Mahtumkuli auks);

Juuni: oguz (Türkmenistanile alusepanija, ajaloolise sangari Oguzi meelespidamiskuu);

Juuli: žarkut ati (rahvuskangelase kuu);

August: alp arslan (türkmeeni sõjaväeülema kuu);

September: ruhnama (Türkmenbaši sulest ilmus “Ruhnama”, Teejuht, mida ka kõik türkmeenid kohustuslikus korras pähe õppima pidid. Muuseas, juhi jumalast inspireeritud kogumik oli kohustuslik õppematerjal ka koolides, soovitan kas või põgusalt lugeda – nii hinnaline tarkuseallikas on loomulikult saadaval ka internetis. Spirituaal-eligioosne elamus on kindlustatud…);

http://www.angelfire.com/wi2/ULCds/BlogRuhnama_20060310.html

Oktoober: garaşsõzlõk (“iseseisvuse kuu”);

November: soljar (türkmeeni ajaloolise tegelaskuju tähistamise kuu);

Detsember: bitaraplõk (“neutraalsuse kuu”, Niazovi välispoliitika võtmesõna).

 

Uue juhiga on asjad teisemad, uus rahvaisa on otsustanud erinevalt oma eelkäijast endale kujusid mitte püstitada, õigemini ta on oma kujud ära keelanud, voh nii on lood! (Asjaolu, et Türkmenbashi oli kuulutatud eluaegseks presidendiks ja talle eluajal kullast kujusid püstitati, on üldteada.) Ka välispoliitikas on oodata muutusi: näiteks seilab Türkmenistan aktiivselt energiapoliitika lainevallas ning juba on otsustatud Gazpromile energiahindu kahekordistada. Türkmenistan, nagu ka teised maailma kurjemad diktatuurid, omab mahukaid gaasi- ja naftavarusid maapõues ja Kaspia meres.

Brüssel, euro-väärtuste peamaja, ei suuda varjata oma ilmselget rahulolu, et ka siin on jõutud Türkmeeniaga läbimurdelise lepinguni. Lepingu alusel garanteerib Türkmenistan EL-ile kümme miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Komisjon tunnistab, et kogus pole küll ülisuur, ent viitab sellele ikkagi kui läbimurdele, kirjutas Krister Paris EPLis mõni nädal tagasi. Türkmenistaniga saavutatud üksmeel tõotab puhuda elu sisse ka Türgit läbivale Nabucco torujuhtmele, mis peaks vähendama EL-i sõltuvust Vene gaasist.

Uusi tarnemarsruuti otsivad Kesk-Aasia diktaatorite pilgud on peatunud euroliidul, kuigi praegu pole täpselt selge, kuidas hakkab gaas euroliitu jõudma. Võimalik, et Kaspia meresügavustest jooksva tarnejuhtmega, kuid kogu projekti varjutab siiski Kesk-Aasia riikide stabiilsus (või ebastabiilsus). Siin ei tohiks olla vahetegemist keskaasialaste ja Iraani vahel (viimasest on nafta ostmine hetkel poliitiliselt lubamatu).

Samas ei vasta Brüssel Gurbangulõ soovidele viletsamalt: meie tuleviku peamiste energiavarustajate hulgas nähakse peale Türkmenistani ka Aserbaidžaani, Egiptust, Iraaki ja Kasahstani. Seega, mõtted liiguvad lepingute suunas, ja siin pole tähtsust, kes õliraha enda taskusse paneb. Olgu öeldud, et lõppeks on ka ehk Andidžoni inimmõrv oma lahenduse leidnud: et usbeki hirmuvalitseja Islom Karimov kasutas ära NATO tippkohtumist, et pakkuda oma riiki NATO transpordikoridoriks Afganistani, saab ta vastutasuks Euroopalt kerge kummarduse, kuna viimane loobub 2005 aastal Fergana orus toimunud tsiviilelanike tapmise eest kehtestatud ning hiljem peatatud sanktsioonide taaskäivitamisest.

Millest rääkisid mulle aga türkmeeni opositsiooni esindajad? (Jah, kuulsite õigesti: Ašhabadis tegutsevad ka tõelised opositsiooniparteid!) Sellest, et Türkmenistan lubab kõigil gaasi, ja lubab rohkem kui praeguste andmete järgi neil seda jagub. Seda ei teata isegi niipalju, et hiljuti, uue riigijuhi päevil on tellitud uuringud, mida täpselt on ja mida mitte.

 

Nimed uude kalendrisse

Türkmeenide nimed, olgu ees- kuu-, või päevanimed olid vanasti ikka loomulähedased, ning et nimeversioone on tänu looduspiltidele ja argielule palju, pole mõtet ka nimeregistrit pidada. Näiteks ilusal talvepäeval sündinud noorukile pandi nimeks Gariagdõ, mis tähendab “lumi on langenud”; reedesel päeval sündinud poisslast kutsuti Annadurdõks või Jumadurdõks, mis tähendab “reede on saabunud”, või lihtalt Oguldurdy, ehk “poeg on saabunud”. Blondiine kutsuti tihti Akjemal’ideks ehk “valgeteks iludusteks” ning kevadpäeval sündinud noorikut hüüti Yazjemaliks – et kevad on saabunud.

Igal juhul on mul ettepanek, nii kauaks kui seda gaasi veel jätkub. Türkmenbaši poolt edutatud ja Berdõmuhhamedovi poolt tühistatud kalender võiks järgmiseks viisaastakuks saada uued kuunimed, aga olgu uuteks nimedeks nende riikide nimed, kellega õlilepingud sõlmitud! Arvestades, et energiaga varustamine on praegu tõepoolest Euroopa Liidu iga liikmesriigi enda otsustada, jagub piisavalt nimesid iga türkmeeni kuu jaoks. veelgi lihtsam on nimesid kuudele asetada: seda indikeerib iga lepingu sõlmimise ja allakirjutamise aeg. Aasta esimene kuu võiks koheselt kanda nimetust: Absurdistan.  

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: