Amnesty International’i topeltstandardid

Äsja ilmunud Amnesty International raport Eesti kohta algab tõdemusega, et keelelised vähemused on jätkuvalt diskrimineeritud ja seda eriti töövaldkonnas. Ja et see puudutab umbes kolmandikku elanikkonnast ehk siis 420 tuhandet inimest. Hämmastav, kuidas kõik mitteeestlased on ühte patta pandud, kuigi kõik uuringud näitavad, et tegemist pole homogeense grupiga ning et nõrgalt integreerunuid on kolmandik ja sugugi kõik neist pole ju tööturul.

 

Õige on see, et umbkeelsel venelasel on raskem tööd leida, nagu ka see, et näiteks eesti ja vene noore, kes oskab riigikeelt, statistiline palgavahe on vaid 152 krooni. Aga sellistele “detailidele” raport tähelepanu loomulikult ei pööra.

 

Huvitav on see, et rõhutatakse ka uut positiivselt programmi, mis enam tegeleb sotsiaalse integratsiooniga. Aga ainsa konkreetse näitena on toodud vangidele ette nähtud tasu – 1080 EEK kuus, juhul kui nad eesti keelt õpivad. Kummaline, et meie sadadest projektidest just see üsna vastuoluline ettevõtmine äramärkimist leidis.

 

Raportisse on sattunud ka aprillisündmused ja süüdistused ülemäärases jõu kasutamises  politsei poolt.

 

Huvitav on lugeda ka teiste riikide käsitlusi. Näiteks Läti puhul on  peamise probleemina kirjutatud 400 tuhandest kodakondsuseta isikust. 

 

Vaatasin ka n.ö. vana-Euroopa riikide raporteid, mis on keskendunud peamiselt rikkumistele, mis tulenevad terrorismivastasest sõjast. Millegipärast pole sõnagi ei türklaste või pakistaanlaste diskrimineerimisest tööturul. Kui ELi uutelt liitujatelt nõuti rangelt Kopenhaageni kriteeriumite täitmist ja kaaluti hoolega nende vähemustele suunatud poliitikat, siis Prantsusmaal või Saksamaal vaadatakse samadele asjadele läbi sõrmede. Ja nii ongi olukord uutes riikides täna palju parem, kui nii mõnelgi EL asutajamaal. Aga ehkki sellistest topeltstandarditest juba mõnda aega räägitakse, pole neid praktiliselt likvideeritud.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: