Sotsiaalmaksu muutmist võiks toetada kui…

Reformierakonna üldkogul Palmses tegi Keit Pentus ettepaneku muuta sotsiaalmaksu: “Uute luksus- või leksusautodele kehtestatavate maksude leiutamise asemel tuleb töötasule, millelt ettevõtja on kohustatud tasuma sotsiaalmaksu, seada ülempiir. See tähendab, et kogu see palga osa, mis on teatud tasemest – näiteks 30 000 kroonist kõrgem, on sotsiaalmaksust vaba ega too tööandjale täiendavaid kulutusi. Muide – tegu ei oleks paraku maailmarevolutsioonilise muudatusega.”

Selles on Pentusel tuline õigus, et tegu poleks maailmarevolutsiooniga. Tegu pole isegi teab mis uue ideega. SDE on selle ühe võimalusena ammu välja käinud, aga paketis sellega, et sellest tasemest – näiteks Riigikogu palgatase – makstakse rohkem tulumaksu.

Lae seadmist võiks põhjendada peale tööjõu kulude vahendamise ettevõtjale ka sellega, et ega see, kelle eest tööandja maksab sotsiaalmaksu näiteks 30 või 50 tuhandelt, ei saa ju tegelikult kümme korda paremat või enamat sotsiaalteenust. Solidaarsus kindlustab baasi, edasi kindlustab igaüks ise oma riskid. Niisiis võiks lae panna küll.

Aga samas, need, keda nii emake loodus kui ka riik oma teenustega, näiteks hea haridusega või soodsa ettevõtluskliima loomisega, on haljale oksale aidanud, võiksid ka ühiskonda rohkem panustada ning enam tulumaksu maksta.

Siis ei tekkiks ka küsimus, kust riigieelarvesse see puuduv osa võtta.

See kõik aga ei välista nende inimliku edevuse maksustamist, kes tunneveda ennast hästi vaid suurte uhkete ja võimsate autode roolis.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: