Vene poliitika kahepalgelisusest


Soome-ugri maailmakongressilt.

Ostsin mõni päev tagasi Moskvast Punase väljaku lähedalt traditsioonilise Matrjoška, millele on maalitud Vene riigipead. Ikka ilusasti üks teise sees, kõige tillem vaevu äratuntav Hruštšov. Suurimal oli aga kaks nägu: Putini ja Medvedjevi oma. Jäigi mulje, et Venemaa lihtsalt pole veel suutnud otsustada, kes on nende president.

Hantõ-Mansiiskis lõppes äsja Euroopa Liidu ja Venemaa tippkohtumine, sellele järgnes praegu kestev Soome-Ugri maailmakongress, ja siin on väga selgesti näha, kuidas vene kahepalgelisus ei jää vaid sümboolseks, vaid on tegelikult päris praktiline. Vene poliitikavankrit veavad nüüd good guy ja bad guy.

Oli ju president Medvedjevi esinemine kongressil, samuti tema kohtumine Ilvesega positiivne ja lootustandev, kuid Duuma väliskomisjoni esimehe Kossatšovi eilne rünnak oli ometi igati putinlik ja näitas suurepäraselt venelaste teist palet, mis pole kuhugi kadunud.

Tunnistan, et minu jaoks polnud Kossatšovi jutus sisuliselt midagi uut. Kui miski üllatas, siis avalduse ebakultuurne vorm. Olen varemgi kogenud, kuidas Kossatšov püüab soome-ugri probleeme vältida väidetega: eestlased toovad selle probleemi rahvusvahelisele tasandile ainuüksi seetõttu, et juhtida tähelepanu kõrvale omaenda venelaste olukorralt Eestis. Seda tegi ta juba paar aastat tagasi, kui Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee arutas minu raportit Vene Föderatsioonis elavate soome-ugri rahvaste olukorrast.

Isegi olen püüdnud kahe teema sidumist vältida, kuna selge on, et siin on tegu läbinisti täiesti erineva situatsiooniga. Meie hõimlased on Venemaa põlisrahvad, meile on enamus meie venelasi aga suhteliselt hilised sisserändajad ja seega on ka riigi kohustused nende suhtes paljuski erinevad. Aga mõnikord olen venelastele nimelt välja pakkunud, et kui teile meeldib nii kangesti paralleele tõmmata, eks võrdleme siis.

Vaid paar näidet kõige olulisematest probleemidest. Kui Venemaal on vaid väga väikesel osal meie hõimlastest võimalus omandada haridust emakeeles, ja sedagi vaid neljanda klassini, siis meil õpivad venelased ikka peamiselt oma emakeeles. Kontrasteks näiteks võib tuua marid, kellest emakeeles õppis 2005. aastal vaid 725 inimest (marisid elab Vene Föderatsioonis u. 600 000). Eile rääkis mulle üks handi õpetaja, et neil on vaid paar emakeele tundi nädalas.

Kusjuures, sotsioloogilised uuringud näitavad selget tendentsi, et mida noorem ja haritum on meie hõimurahvaste esindaja, seda vähem ta oskab ja peab oma emakeelest. Ja küllap ka juurtest.

Veel üks võrdlus. Eestis avaldatakse aastas mitu korda rohkem erineva nimetusega venekeelseid raamatuid kui kogu Venemaal hõimurahvaste keelset kirjandust kokku! Ja sedagi tehakse suures osas meie endi ja soomlaste toel. Aga kuidas saavad areneda need hõimukeeled siin, kui kirjavara pole?

Ühes asjas on Kossatšovil õigus, kui ta ütleb, et soome-ugri rahvaste olukord ei erine teiste Venemaa väikerahvaste olukorrast. Tõepoolest on probleeme paljudel Venemaa väikerahvastel. Aga mitte nii eksistentsiaalseid. Soome-ugri probleemiks on rahva hääbumine, olgugi, et ka venelasi jääb vähemaks, pole see nõnda suurearvuline. (näiteks mordvalaste arv vähenes kahe rahvaloenduse vahel enam kui viiendiku võrra). Või siis üldse mitte, tatarlaste koguarv muudkui tõuseb.

Minu raporti arutelul 2006.a. ENPA-s lisati sinna venelaste survel, et soome-ugri rahvaste probleemid tulenevad peamiselt „viletsast majanduslikust olukorrast”. Siin, Hantõ-Mansiiskis, kust torudesse jookseb enamus Venemaa naftast, tundub see põhjendus eriti irooniline. Ja kui see oligi Venemaa jaoks kandev argument veel mõned aastad tagasi, siis tänane olukord demonstreerib selgemast selgemalt poliitilise tahte puudumist.

PS. Mainitud Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee soome-ugri rahvaste olukorda käsitleva raporti vene keelset tõlget jagatakse ka kongressil.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: