Gruusia teema EP väliskomisjoni erakorralisel istungil

Eile toimus Euroopa Parlamendi väliskomisjoni erakorraline istung koos julgeoleku ja kaitse alakomisjoni ning Taga-Kaukaasia delegatsiooni liikmetega, kus arutatati olukorda Gruusias ja Euroopa Liidu edasisi samme. Euroopa Parlament kavandab septembris vastavasisulist resolutsiooni.

 Erakorralisel istungil tutvustas Prantsusmaa eurominister Jean-Pierre Jouyet eesistujamaa tegevust osapoolte vahendamisel, et konflikti lõpetada. Oma äsjalõppenud Gruusia missioonist andis ülevaate Euroopa Parlamendi Taga-Kaukaasia delegatsiooni juht Isler Beguin, kes toetas rahvusvaheliste rahuvalvejõudude Gruusiasse viimist.

Kohtumisel osales Gruusia välisminister Eka Tkeshelashvili, kes andis väga asjaliku ülevaate olukorrast ning torkas silma, eriti arvestades mõne Gruusia juhi üliemotsionaalsust, oma tasakaaluka ja ratsionaalse esinemisega. Kahju, et teda seni nii vähe on rahvusvahelises meedias olnud.

Lühidalt kokku võttes parlamendiliikmete seisukohavõtud, võib öelda, et lühiajalistest ülesannetest rääkides ollakse üksmeelel. See puudutab vägivalla lõpetamist, Vene vägede väljaviimist, julgeoleku tagamist ning humanitaarabi.

Keerulisem on aga ühisarvamuse leidmisega pikaajalises perspektiivis ehk EL pikajalise poliitika osas Venemaa suunal ja seda põhjustab arvamuste lahknemine selle osas mis juhtus ja miks juhtus. Kas Vene vägede tegevus sai alguse Gruusia provokatsioonist, või vastupidi – separatistide provokatsiooonid olid osa suuremast Vene strateegilisest plaanist, millele Gruusia pidi varem või hiljem reageerima.

Rääkisin ise oma sõnavõtus sellest,kui tähtis on toimunust aru saamiseks kasutada õigeid sõnu. See pole adekvaatne, kui rääkitakse Vene puhul „ülereageerimisest” või „ebaproportsionaalsest jõu kasutamisest”, kui okupeeriti pool iseseisvat riiki. EL reaktsioon peab oleme vastav sellele, mis tegelikult toimus ja peab takistama Venemaad oma edasiste ambitsioonide elluviimisel.

Seda, et EL ei ole osanud olukorda adekvaatselt hinnata näitab ka see, et Euroopa Liidu ühise välis- ja julgeolekupoliitika juht Javier Solana oli puhkusel, selle asemel, et ühised samme koordineerida. Minu arvates oleks esmane saata Euroopa Liidu poolt julgeoleku tagamise missioon Gruusia pealinna ja seejärel rahvusvahelised rahuvalvajad konfliktipiirkonda.

 

Üks vastus

  1. […] Parlamendi välisasjade komisjon pidas tegelikult juba 20. augustil erakorralise koosoleku, kus osales ka Prantsusmaa eurominister Jean-Pierre Jouyet ja Gruusia välisminister Eka […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: