EL sanktsioonide poliitikast

Viimaste päevade valguses on suure tähelepanu saanud Euroliidu (Euroopa Ülemkogu) võimalikud sanktsioonid Venemaale Gruusia ründamise eest.  Selles suhtes on ajaliselt kokku langev Euroopa Parlamendi täiskogu homsel istungil hääletusele tulev raport, mis annab hinnangu sanktsioonidele, mis moodustavad olulise osa ELi inimõiguste poliitikas ning välispoliitilises tegevuses. 

Olgugi, et Vene-Gruusia konfliktis sanktsioonideni ei jõutud, rääkis võimalikest Venemaa-vastastest sanktsioonidest Prantsusmaa välisminister ja praegune Euroopa Liidu eesistuja Bernard Kouchner isegi oma Euroopa Parlamendile suunatud kõnes pärast Ülemkogu ametlikke järeldusi. Ilmselt ikka seetõttu, et sanktsioonide küsimuse vastu tunnevad huvi paljud eurooplased: näiteks Poolas korraldatud arvamusküsitlusest selgus, et enam kui pooled poolakad oleksid soovinud Lõuna-Osseetia konflikti pärast Venemaale majandussanktsioonid kehtestada. Santsioone nõudsid ka mitmed Euroopa Parlamendi saadikud.

Venemaa eksperdid aga kahtlesid sanktsioonide kehtestamises, kuna EL-i liikmete vahel on selles küsimuses palju lahkarvamusi ning Euroopa on Venemaast energeetiliselt sõltuv. Ja neil oli õigus.«Jumal tänatud, terve mõistus võitis,» olevat kiitnud enesekindel Vladimir Putin, kuuldes Ülemkogu otsusest sanktsioone mitte arutada.

Gruusia enda ootused Euroopa Ülemkogule olid need, et erikohtumisel karistaks Euroopa Liit Venemaa poliitilist juhtkonda ja mõistaks hukka Venemaa sissetungi Gruusiasse, kuid ei seaks piiranguid sealsele rahvale. Siit tuleb üks sanktsioonide põhiprobleeme, et karistades režiimi, ei saaks inimesed sellest topeltkaristust, kes niigi rasketes tingimustes.  Oleme ju raske olukorra tunnistajaks mitmel pool maailma, mis tekkinud just liiga järskudest, või lõpuni läbi mõtlemata sanktsioonidest. Küsigem, millistes tingimustes kuubakad või inimesed Myanmaris?

Selles valguses on olulised ka sümboolse ja vähem praktilise iseloomuga sanktsioonid, nagu näiteks Usbekistanile pärast Andidžoni tapatalgut seatud relvaembargo ja viisakeeld tippametnikele.  Sest see on Usbekistani presidendile suunatud häbiplekk, millest ta ilmselt püüab iga hinnaga vabaneda. EL-i hukkamõistvast suhtumisest teadis rääkida isegi üks Taškendi taksojuht, nii et asi on üldteada ja meil pole vaja kahelda sümboolsete sanktsioonide tõhususes. 

Sanktsioonide tõhusus sõltub võrdluskriteeriumidest

Mis tahes sanktsioonide tõhusus sõltub neid rakendavate riikide üksmeelest. Probleem, millest meil tasub täna Euroopa Liidu inimõigustavade ja –poliitika puhul rääkida, on nimelt võrdluskriteeriumid. Kui santsioonid seatakse, on alati vaja kehtestada ka võrdluskriteeriumid- ehk siis KUIDAS, või MILLAL ja MIS tingimustel sanktsioonid lõpetatakse.

Võtkem seesama Andidžon: seatud on esimest korda sanktsioonirežiimi seisukohast positiivsete meetmete poliitika mehhanism, mis tähendab pooleaastast tsüklit, mille käigus ei rakendatud sanktsioone ja jäeti Usbekistani režiimile kuus kuud aega rea inimõiguste kriteeriumide täitmiseks. Vastasel juhul taastatakse sanktsioonid. Peagi peaks saabuma aeg selle meetodi tõhususe hindamiseks.

Siit jõuangi järgmise tähtsa punktini, mille raport tõstatab: sanktsioonide efektiivsuse tõstmiseks moodustatakse ekspertide grupp, kuhu kuuluvad inimesed on spetsialistid ja sooritavad antud teemal lisauuringuid MILLISEID sanktsioone, MILLISEL ajahetkel kohaldada. Samuti peab see grupp oskama seada võrdväärseid võrdluskriteeriume, ning jälgima, et ka nendest kinni peetakse.

 

Loe siit lisaks Euroopa Parlamendi raporti eelnõud, mis räägib sanktsioonide mõjust osana ELi tegevusest ja poliitikast inimõiguste valdkonnas.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: