1-4 september 2008 EP täiskogu istung

Sel nädalal toimus sügishooaja esimene Euroopa Parlamendi täiskogu istung. Erakorraliselt toimus see seekord Brüsselis, kus on täiskogu pidamiseks vajalik saal ka olemas. Strasbourgis kukkus augusti lõpus osa laest plenaarsaalis sisse ja kuna parandustööd võtavad aega siis tuli pidada istung seekord Brüsselis. Praeguseks on teavitatud, et ka järgmine istung, mis toimub septembri lõpus peetakse Brüsselis.

 

Üheks olulisemaks punktiks istungil kujunes loomulikult Venemaa-Gruusia konflikti. Esmaspäeval pärast erakorralist valitsusjuhtide koosolekut Brüsselis toimus arutelu ka Euroopa Parlamendis, mis kestis oodatult hiliste õhtutundideni.

 

Arutelul osaledes rõhutasin, et seoses erinevate arusaamadega Gruusias toimunust, on oluline moodustada sõltumatu rahvusvaheline komisjon. Erakorraline Ülemkogu koosolek on  aga tunnistuseks, et Euroopa Liit suhtub tõsiselt oma regiooni stabiilisusesse.


Euroopa Parlamendi välisasjade komisjon pidas tegelikult juba 20. augustil erakorralise koosoleku, kus osales ka Prantsusmaa eurominister Jean-Pierre Jouyet ja Gruusia välisminister Eka Tkeshelashvili ning seal otsustati ka selleteemaline resolutsioon koostada.

 

Resolutsiooni hääletus täiskogul toimus kolmapäeval ja vaatamata eriarvamustele arutelu ajal, näitas suur häälteenamus Parlamendi tugevat toetust Gruusiale selles konfliktis. Arutelul esitatud arvamused, et Gruusia on konfliktis süüdi ja selle algataja resolutsioonis ei esine. Vaata lisaks siit.

 

Teine oluline punkt üldkogul puudutas EL sanktsioonide raportit. Parlamendi täiskogu hääletas raportit, mis puudutab EL sanktsioone ja nende rolli ELi välispoliitilikas. Kirjutasin sellest pikemalt varasemas sissekandes.

Lõpetuseks mainiks ka arutelu Euroopa “sotsiaalpaketi” teemal. Nimelt esitas Euroopa komisjon kauaoodatud paketi juulis ja esimene arutelu, mis jäi küll välispoliitiliste teemade varju, toimus parlamendis sel nädalal. Eraldiseisvate eelnõudena on paketis sisalduv kindlasti vajalik. Jääb aga küsitavaks, kas Komisjon on pakett kokkuvõttes ikka on piisavalt ambitsioonikas ja kas sellel on piisavalt meetmeid, et lahendada probleeme, mis on tekkinud majandussurutise tingimustes.  

Üks vastus

  1. […] oma kabinetid tavapärases korras plenaaristungile Starsbourgi kolida, pidid parlamentaarikud oma septembrikuu täiskogu istungi hoopiski […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: