Ühised sümbolid

Minu ettepanekule, mille tegin ETV-le venekeelse programmi osas – kavandada ka lasteprogrammi, et kujundada ühist väärtussüsteemi, tuli üsna palju vastukaja. Püüan veidi lahti seletada, mida selle all silmas pidasin.

 

ETV pikas ajaloos on olnud saateid, mis ei ühenda ainult ühte põlvkonda, vaid näiteks nagu Karu-Aabits – mitut põlvkonda. Põhimõtteliselt on need ju kaasaegsed muinasjutusaated, mis õpetavad lapsi, peale tähtede aru saama sellestki, mis hea, mis paha ning seda koduses kontekstis. Või näiteks Leopoldi kuju, mis kujundas paljude inimeste lapsepõlve. Hea oleks, kui meil oleks sellised ühiseid sümbolkujud, keda lapsed armastavad ja usaldavad.

No praegu sobiks selleks ju suurepäraselt Lotte!

 

Edasi võib mõelda ka keerulisematest ülesannetest. Näiteks on kasutatud maailma kõige populaarsemat lastesaadet „Seesami tänav” mitmel pool konfliktipiirkondades just sallivuse kasvatamiseks lastes ( Palestiina-Iisrael, Põhja-Iirimaa). Ma ei võrdle Eesti olukorda nende riikidega, aga erinevate rahvuste kooselamist tuleks tuleks meilgi õpetada.

 

Rääkides ühisest väärtussüsteemist, tuleks alustada lihtsatest asjadest. Lihtsatest sümbolitest, mis kõigile arusaadavad. Olgu selleks näiteks rukkilill või suitsupääsuke.

 

Edasi tulevad juba ühised tähtpäevad ja traditsioonid. Ka ajaloost, mis meid küll preagu kahte lehte lööb, saaks leida ühendavaid momente või isikuid.

 

Olen teinud ka ettepaneku, et iga Eestis sündiv laps võiks saada beebipaki, milles siputuspükste asemel hakatus väikesele raamatukogule. Esimene võiks olla pehmekaaneline ja hammustuskindel pildiraamat, kus krokodilli ka kalmaari asemel näiteks põder, räim, rukkilill ning sellel pildil, mis lippu kujutab – meie trikoloor. Aga seal oleksid ka värviraamat Karu-Aabits, Naksitrallid,… Kevade. Millised täpselt – oleks ekspertide asi otsustada. Ja miks ka mitte näiteks Lotte DVD! Ja seda muidugi laste emakeeles, sest oluline on ju see, et nad ka sisust aru saaksid. See oleks see, millest me võiksime alustada. Baas, kust edasi saaks hakata keerulisemaid asju looma nagu seda on meie ajaloo käsitlus või suhtumine Venemaasse.

 

 

Üks vastus

  1. Täitsa toredad mõtted. Paneks mõnuga lehte, kui meil majandusleht poleks.

    Ainult html läks pisut viltu. 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: