Euroopa Parlamendi valimistel peaksid olema avatud nimekirjad

Eile teatas Isamaa ja Res Publica Liit, et kavatseb  teha koalitsioonile ettepaneku algatada seadusemuudatus, mille järgi toimuksid  järgmised europarlamendi valimised taas avatud nimekirjade meetodil. Toetan seda ettevõtmist ning toon järgnevalt välja peamised argumendid, miks minu arvates selline süsteem on praegu kehtivast korrast parem.

Avatud nimekirjad pole mitte ainult valijale arusaadavamad, vaid see on ainuke lootus saada korralik valimisaktiivsus. Mäletatavasti oli see eelmisel korral vaid 27 protsenti. Võib spekuleerida, et kuna Eestis toimusid Euroopa Parlamendi valimised tookord esmakordselt, siis oli madal protsent mõnevõrra mõistetav.

Praegu kehtiva süsteemi ehk kinniste nimekirjade puhul on aga oht, et protsent võib tulla nii madal, et tekib küsimus valimiste legitiimsuses. Meil küll seadus piiri ei sea nagu mõnes riigis, aga moraalses mõttes tekib küsitavus ikkagi.

Teine pooltargument, mille esile tõstaksin, on kandideerijate aktiivsuse tõstmine. Lahtiste nimekirjade puhul oleks oluliselt rohkem neid erakonna liikmeid, kes teeksid reaalselt valimiskampaaniat. Mida rohkem inimesi tutvustab Euroopa Parlamenti ja teisi Euroopa Liidu institutsioone, seda teadlikumaks muutub ka Eesti kodanik. Hetkel on need teadmised üsna kehvad isegi poliitikute hulgas, rääkimata tavakodanikust.

Kui oluline see on, näitab Iirimaa kogemus. Üks peamine põhjus, miks Lissaboni leping, mis pidi EL arengule uue hoo andma, Iirimaal läbi kukkus, oli see, et inimesed teadnud suurt midagi Euroopa Liidust ega tema institutsioonidest.

Jutud sellest, et praegu on liiga hilja seadust muuta, on otsitud ettekääne. Muutmise korral ei muutuks inimeste jaoks ju midagi. Nende jaoks oleks kõik nii nagu eelmine kord.

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: