Peaminister kuulaku rahvast: eelarvet ei saa lappida lastetoetuste arvelt

Vastuseks Lastekaitse Liidu pressiteatele, mis protesteeris peaministri avalduse üle lastetoetuste mõttetuse kohta ja tegi ettepaneku alustada kärpeid vanemahüvitise süsteemist, teatab valitsuse kommunikatsioonibüroo, et vanemapalga ülempiiri tõstmata jätmine 25 tuhandelt kroonilt 30 tuhandele, ei annaks teab mis suurt kokkuhoidu – vaid mingid tühised 12 miljonit.

 

Eelarve puudujääki arvestades on tegu tõepoolest peenrahaga. Aga näiteks umbes sama suurusjärk kulub aastas nelja- ja viielapseliste perede toetuseks või erivajadustega laste rehabilitatsiooniks – nii et kellele peenraha, kellele oluline osa sissetulekust. Ja muidugi oleks just nendele gruppidele oluline suurem riigipoolne tugi, eriti kasvavaid hindu arvestades.

 

Teiseks – minu jaoks on probleem pigem eetiline. Meie ühisest maksurahast saavad näiteks üksikvanemad 300 krooni kuus toetust, seitsme- ja enama lapsega pered 2640 krooni,  eestkostel olevad lapsed 3000 krooni. Kui me nüüd siia kõrvale paneme vanemahüvitise ülemmäära saajad oma 30 000 krooniga, siis on midagi lootusetult paigast ära. See retoorika, et see on ju asenduspalk, ei kehti. Siis ei peaks üldse lage olema. Aga lagi on kõikides riikides, sest solidaarselt toetatakse enam ikka vaesemaid. Meil on see piir piinlikult kõrgele aetud. Huvitav, kui kõrgele peab see ülemmäär tõusma, et Reformierakond ka aru saaks, et nende loodud süsteem on jabur?          

 

Olen nõus peaministriga selles, et näiteks temasugused ei vaja seda 300kroonist lastetoetust. Aga ega see polegi kohustuslik, ta on ju ikka ise oma pangaarve sotsiaalkindlustusele andnud ja seega vajadust kinnitanud. Mitte kõik inimesed ei tee seda. Niisiis võiks Ansip sellest loobuda ja teisigi oma klubi liikmeid selleks üles kutsuda.

 

Lastele sotsiaalkulutusteks minev raha ei küll see kust kokku hoida. Eurostat’i 2008 a. aastaraamatu andmetel on Eesti on sotsiaalkulutustelt Euroopa Liidus ees vaid Lätist ja Leedust!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: