8-9 oktoober 2008 EP täiskogu istung

Sel nädalal toimub järjekordne istung Brüsselis.

Seekord on see siiski korraline istung, mis traditsiooniliselt peetakse Brüsselis pooleteise päeva jooksul. (Enne istungit peetakse veel komisjonide istungeid ja ka fraktsiooniistungeid).

Siis aga on lõpp järjestikustel istungitel Brüsselis. Kuigi ajakirjanduse väitel hoiti kokku ligi kolm miljonit eurot ,  nende kahe ärajäänud sõidu pealt, mis oleks pidanud toimuma seoses täiskogu istungitega septembris, jätkuvad nüüd istungid   jälle Strasbourgis.

Meenutuseks, et istungid viidi üle Brüsselisse (kus on muide täiesti piisavad ruumid koosolekute pidamiseks) ,  kuna täiskogu saali lagi Strasbourgis kukkus augustis sisse ja selle parandamiseks oli vaja tõsised meetmed ette v6tta. (Kuuldavasti kukkus lagi sisse euroskeptikute pea kohalt!) 

Nüüd on parandustööd väidetavalt lõpetatud  ja  sundreisimine  võib  jätkuda. Usun, et kasvav arv MEPe on sellise sõitmise vastu. Ja kindlasti on selle vastu ka paljud EL kodanikud.  Juba mõni aeg tagasi tutvustatud algatus http://www.oneseat.eu/  toetamaks Euroopa Parlamendi viimist Strasbourgist Brüsselisse kogus kergelt üle miljoni hääle.

Aga kahjuks ei ole parlamendil sellise palagani lõpetamiseks mandaati. Kuna aluslepingutesse on sisse viidud, et Parlament peab pidama 12 istungit aastas Strasbourgis, ja aluslepingu muutmiseks on vaja liikmesriikide kokkulepet (ning teadaolevalt on vähemalt üks liikmesriik sellele kategooriliselt vastu), siis sõit võib jätkuda. 

Ilmselt oleks vaja Prantsusmaale EP asemel midagi kopsakat asemele pakkuda, mis täidaks nii uhke parlamendihoone kui ka hotellid. Et see võimalik on, näitab Bonni saatus. Peale pealinna ärakolimist pole see linn sugugi välja surnud, vaid on saanud paljude organisatsioonide ja firmade peakorteriks. 

Tagasi tulles selle nädala juurde, siis plaanis on kavas arutada mitmeid teemasid, sealhulgas resolutsiooni sotsiaalse tõrjutuse ja vaesusega võitlemise ning laste vaesusega võitlemise vastu. Resolutsiooni teksti leiab siit .

Et sotsiaalteema Euroopa Liidus pärast viimaste aastate liberaalse ideoloogia võidukäiku ja sellest tulenevast kollektiivsest eufooriast tingitud venitamist jälle tasapisi päevakorda jõudmas näitab ehk ka Komisjoni poolt reedel välja antud soovitused liikmesriikidele, mida liikmesriikide esindajad peaksid arutama detsembris. Ehk annab senise reguleerimata majandusmudeli kriis, mis näitab, et turud ei lahenda kõike, ja deregulatsioon viib vastutustundetu käitumise ja krahhini, riigijuhtidele tõuke ka sotsiaalküsimusi aktiivsemalt arutada.

Komisjoni soovitustes kutsutakse liikmesriike tegema pingutusi ühiskonnas aktiivse kaasamise ja tööturule integreerimise osas, et anda kõigile kodanikele võimalus töötada ja omandada elatusallikas elamisväärse elu tagamiseks. Samuti kutsutakse üles tunnistama, et osa elanikonnast vajab elamisväärseks eluks toetust. Selle saab tagada ainult riiklik sotsiaalsüsteem.

Tunnistagem, et meil kehtiv miinimumpalk või pension ei ole see, mis tagab automaatselt elamisväärse elu Eestis. Lisaks toimetulekutoetustele, peaksime kindlasti mõtlema suurematele sihtotstarbelistele toetustele nagu näiteks Inglismaal, kus vanemad isikud saavad talvekuudel lisatoetust, kui küttekulud kasvavad. Kirjutan sellest pikemalt varasemas sissekandes.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: