Euroopa Parlament soovib parandada toiduainete märgistamist

Varem mainitud toidu märgistamise direktiivi eelnõu on nüüd jõudnud Euroopa Parlamenti. Novembri alguses arutati siseturu ja tarbijakaitse komisjonis ettepanekut, mis puudutab toitumisalase teabe märgistamist ja paigutust pakenditel.  Uue eelnõu kohaselt on kohustuslik esitada pakendi esiküljel (st kõige nähtavamal kohal) toote energia, rasva, küllastunud rasvhapete ja süsivesikute sisaldus viitega suhkrutele, samuti soola sisaldus 100 gr või 100 ml kohta. Tähesuurus peab olema vähemalt 3 mm ning paki tagaküljel tuleb välja tuua toitaine soovitatavad kogused.

Euroopa Liidu liikmesriikidel on eelnõu kohaselt vaba voli töötada välja vabatahlikud märgistusvormid. Enim on elevust tekitanud “traffic light” ehk eestikeeli valgusfoori süsteemi idee. Selle kohaselt oleks kaupadel lisaks üldandmetele ka tähistusvärvid, näiteks punane tähendaks kõige ebatervislikumat, roheline tervislikku toodet. Mitmed toiduainetööstuse ettevõtted on aga hiljuti võtnud kasutusele märgistuse, mis sisaldab soovitavat päevase tarbimise kogust (guideline daily amounts ehk GDA).

Viimasel ajal on Ameerika ülikoolides proovitud sobivat märgistussüsteemi luua, mis lubaks tarbijail poes tervislikumaid otsuseid teha. Ühe huvitava lahenduse, millel võib olla ka Euroopa Liidus riikides tulevikku, töötasid välja Yale’i ülikooli teadlased ning seda on hakatud kasutama mitmel pool USAs Overall Nutritional Quality Index (ONQI) nime all. Selles on kalkuleeritud tervislikkus ja toiteväärtus ning toiduained on asetatud 100-palli süsteemi. Näiteks peekon saab ONQI arvutuste kohaselt 1 punkti ja spargelkapsas 100 punkti. Selline süsteem aitaks üsna lihtsalt ja kiirelt võrrelda erinevate toiduainete tervislikkust ning ei liigitaks samal ajal toiduaineid ainult halbadeks “punasteks” või headeks “roheliseteks”. Parlamendi ametnikud on lubanud seda Ameerika süsteemi lähemalt uurida. Ka Eesti toitumiseksperdid võiksid nendele ideedele oma hinnangu anda.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: