Õunu, kõigile!

Euroopa täiskogu istungite teemad ulatuvad metsaveotraktorite juhiistmetest  kuni üleilmse finantskriisini. Enne kriisini jõudmist, arutati “õunateemat”. Asja ahvatlevamaks tegemiseks jagati saadikutele ka mahlaseid õunu, mis oli päris lõbus, aga sedapuhku polnud tegemist õunakasvatajate lobiga. Või siiski?

Arutati nimelt Komisjoni ettepanekut kehtestada koolidele puuvilja jagamise kava. Selle programmi eesmärgiks on edendada laste tervislikku toitumist ning võidelda ülekaalulisuse vastu.

Euroopa Liidus on hinnanguliselt 22 miljonit ülekaalulist last, kellest 5 miljonit on väga paksus, kui poliitiliselt ebakorrektselt väljenduda. Iga-aastaselt lisandub 400 000 ülekaalulist last.

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) soovitab päevas süüa vähemalt 400 grammi puu- või juurvilju, ent eurooplased nii palju värsket ei söö.

Puu- ja köögiviljade söömine vähendab paljude haiguste riski ning hoiab ära ülekaalulisuse tekke. Varajane tervislik toitumine aitab kujundada hilisemaid toitumisharjumusi.

Euroopa Parlament toetab Komisjoni plaani jagada koolilastele tasuta puuvilja, kuid soovib projektile suuremat eelarvet. Nimelt pakkus Komisjon programmi eelarveks 2009/2010 õppeaastal välja 90 miljonit eurot (1,4 miljardit krooni), mille eest saaks iga 6-10 aastane laps ühe puuvilja kord nädalas ja seda 30 nädala jooksul.

Parlament soovitab puuvilja programmi tarbeks kulutada järgmisel õppeaastal 500 miljonit eurot (7,8 miljardit krooni), selleks et lapsed saaksid iga päev ühe puuvilja ning et programm laieneks ka eelkooliealistele lastele.

Teine suurem muudatusettepanek puudutab seda, milliseid juur- ja puuvilju tuleks jagada.  Parlamendi hinnangul peaksid need olema vaid Euroopa päritolu ning kohalikud ja värsked, sest töödeldud toiduainete toiteväärtus on madalam.

Niisiis samal ajal, kui Eestis vaieldakse selle üle, kas ikka tasub ka edaspidi kõiki põhikooli lapsi tasuta toita, liigutakse Euroopa Liidus just selles suunas, et võimalikult palju lapsi saaksid tervislikumalt süüa.  Jah, meil on soomlaste eeskujul loodud võimalus, mis puudub seni paljudes liikmesriikides. Aga selle piiramise asemel peaksime seda hoopiski laiendama. Ikka tervisele mõeldes.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: