Märkmeid Taist

Kui advendi ajal täitsid Euroopa meediat uudised rahutustest Taist, siis nüüd on protestijad tänavatelt kadunud ja uus valitsus alustas tööd siis, kui kristlik maailm pidas Jõululaupäeva.

Suuri lootusi pannakse uuele peaministrile Abhisit Vejjajivale, Oxfordi Ülikooli haridusega mehele, kes esindab poliitikas uut põlvkonda.  Aga kerge tal ei saa olema, sest koalitsiooni enamus parlamendis on väga väike,  ametissegi kinnitati ta vähem kui poolte häältega.

Aastavahetuse ajalehed olid täis erinevate minitrite lubadusi, mis peaksid sel nädalal jõudma ühise programmini. Korduvad meilegi tuttavad märksõnad: investeeringud, energia, infrastruktuur, haridus… jne.

 

Majanduse elavdamise programmis köidab tähelepanu peaministri lubadus minna suurele „road showle“, et propageerida laias maailmas Taid turvalise turismimaana. Turism on üks Tai olulisemaid majandusharusid. Aga sel hooajal olevad külastajate arv vähenenud 10-20%.

Turistile endale on see iseenesest meeltmööda, sest ruumi lahedamalt ja ei pea hommikul võitlema oma rannatooli pärast. Kuigi hindu on vähenenud turistide arv tõstnud – nii mitmelgi pool leiad menüüst ülekirjutatud või kleebitud numbrid. Aga isegi nii on see erakordselt maitsev toit umbes kolm korda odavam kui meie kodused praed. Tervislikkuse kordaja on ilmselt veel suurem.  

 

Tais ennustatakse, et 2009 .a. väheneb välisturistide arv 10%. Seda eelkõige seetõttu, et rahutuste käigus suleti Suvarnabhumi lennuväli ja Tai kui turvalise puhkepaiga maine sai tõsiselt kannatada. Arvatakse, et tänu rahutustele on  Tais sel talvel umbes 3 miljonit turisti vähem, selle aasta turistide üldarv kahaneb 12 miljonini. Aga kindlasti avaldab mõju ka globaalne majanduskriis. Puhkamine välismaal on ju luksus, mille arvel saab raskel ajal kokku hoida. Kuigi meilgi on juba väga palju neid, kelle jaoks see „luksus“ on sama iseenesestmõistetav kui iga aasta tulude deklareerimine. Aga alati saab ju valida ka odavama puhkusevariandi kui Tai. Sest kuigi elu  koha peal on odav, on näiteks sõit Eestist sinna kallis ja ebamugav.  Eestist lähtuvaid charterreise teenindav Leedu lennukompanii Fly Lal aga väga vilets.

 

Kuigi üldiselt arvatakse, et Aasia riike puudutab praegune majanduskriis vähem, on tailased murelikud.  Mingil määral on Tai ja Eesti kriisil sarnased jooned – sest sealgi on viimastel aastatel olnud tohutu ehitusbuum. Nüüd on kõikjal sildid müügis olevate majadega. Phuketil on ühe uue maja ees suur plakat, mis kuulutab, et „siia ostis korteri Kimi Räikkonen“. Kurjad keeled räägivad küll seda, et korter kingiti talle selleks, et meelitada sinna majja rikkaid ostjaid, keda meelitaks puhkus koos kuulsusega. Terve hulk lääne inimesi hindabki ju tänapäeval oma puhkust mitte selle järgi, et kuidas oli päikest või mida uut nähti, vaid et „kellega koos“ puhati. Millise celebrity´ga?

 

Üks asi Tai valitsuse kavades äratas veel minu tähelepanu. Nimelt plaan olukorda parandada lisa maksusoodustustega neile, kes uue kodu ostavad. Kuidas teha, et meilgi ei jääks need buumi ajal ehitatud karbid-korterid tühjaks?

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: