Juba esimesel töönädalal tekitab Tšehhi president eurooplastes viha ja pettumust.

Sotsiaaldemokraadid Euroopa Parlamendis on täna alarmeeritud tänu Tšehhi eurofoobse presidendi sõnavõtule tänases Financial Times’i arvamusloos “Do not tie the markets – free them”, kus viimane laimab euroliidu ühtset poliitikat sotsiaal- ja keskkonnaküsimustes. “Klausi poolt ajalehes välja toodud seisukohad ei ole tänases Euroopas aktsepteeritavad”, kritiseeris riigipead europarlamendi sotside juht Martin Schulz. “Ta üritab selja keerata kuuskümmend aastat kestnud progressile, Euroopa lõimumisele, mis on toonud miljonitele eurooplastele rahu ja rikkuse”, lisas Schulz.

Sotsid nõuavad peaminister Mirek Topolanekilt, kes muide esindab sama parteid, deklareerima, et Tšehhi riigipea räägib siiski enda eest ja nimel, ning ei esinda valitsuse seisukohti. Ega ka Tšehhi ELi eesistumise prioriteete, sest nagu teada, on riik asunud teise  Ida-Euroopa riigina (pärast Sloveeniat) Euroopa Liidu Nõukogu eesistujatooli.  

Teatavasti on tšehhidel euroskeptiline, lausa eurofoobne president Vaclav Klaus, kes keeldub oma lossile heiskamast ühenduse lippu ja takistab Lissaboni leppe ratifitseerimist, jättes Praha nii koos Dubliniga kaheks ELi viimaseks mustaks lambaks. “Kuigi tegelikult on Klausi roll riigijuhtimises pigem sümboolne, on tema eurovastasusele paaril viimasel kuul vaikselt tähelepanu juhtinud nii mõnedki Lääne-Euroopa diplomaadid ja väljaanded. Mainides ka, et Klausiga vaenujalal seisev Mirek Topolaneki paremtsentristlik valitsus on habras ja ei pruugi eesistumisaja lõpuni vastu pidada”, kirjutab Evelyn Kaldoja tänases Postimehes.  

Tundub aga, et Klausi Euroopa Liidu vastalisus hakkab moest minema. Igatahes võitsid liitu toetavad sotsiaaldemokraadid hiljuti toimunud regionaalvalimistel kõigis  13 piirkonnas. 

Financial Times’is ilmunud artikli lugemiseks kliki siia.

 

Üks vastus

  1. Teatavasti on tšehhidel euroskeptiline, lausa eurofoobne president Vaclav Klaus…

    Klaus ise ütles oma uusaastatervituses väidetavalt: “Euroopa Liidu liikmelisusele ei ole meil alternatiivi ning on ebaõiglane kui keegi omistab meile vastupidiseid seisukohtasid. Euroopa ühtelõimimise meetodite ja vormi osas on aga rida erinevaid võimalusi. Mõned neist viivad vabama maailmani, teised vähem vabani. Selle aasta juunis toimuvad Euroopa Parlamendi valimised võivad aidata kaasa mõistuspärase lahenduse leidmisele. Võtke nendest osa.”

    Mida te arvata, kas sotsidaaldemokraatide fraktsioon Euroopa Parlamendis suureneb nende valimiste järel või muutub väiksemaks? Ja kas Klausi mõttekaaslaste arv Euroopa Parlamendis suureneb või väheneb?

    Te võiksite mõista, et Eestis on tekkimas Marjustini õpilaste kõrvale britilikum ajakirjandus, mis ei kujuta Euroopa Liidu toimimist läbi roosade prillide. Üritage lugeda erapooletult Martin Helme käsitlust detsembris juhtunust ja lugege siis uuesti enda tänast blogipostitust. Kujutage ette, et neid loeb mõni poliitiliselt sõltumatu tavakodanik. Kas tema poolehoid kalduks Klausile ja tema toetajatele või sotsiaaldemokraatidele?

    Loodan, et sotsiaaldemokraatidel läheb Euroopa Parlamendi valimisel hästi, aga kui olla päris aus, siis olen pessimist. Sellised sildistavad rünnakud Klausi vastu kindlasti ei aita võita toetajaid. Parem oleks läheneda sellele teemale nii, et kõigil on õigus oma arvamusele ja eriarvamused on head, aga meie ei arva nagu Klaus, sest… ja selgitada rahulikult, miks sotsiaaldemokraadid temaga ei nõustu.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: