“Uus maailm, uus kapitalism”

Hiljutisel konverentsil Pariisis nentis Maailma Kaubandusorganistasiooni direktor ja endine Euroopa Komisjoni kaubandusvolinik Pascal Lamy, et kapitalism on ebaõiglane süsteem, aga parema puudumisel tuleb seda parandada ja tõhustada.

Pascal Lamy on prantsuse sotsialist ja hinnatud asjatundja maailma majandusringkondades. Tema sõnad peegeldavad teiste tuntud ökonomistide arvamusi, kes soovitavad valitsustel võidelda kriisi mõjude vastu abiprogrammidega.

Teatud määral on loogiline, et just sotsiaaldemokraat sellist sõnumit edastab. Majanduspoliitika, mis parandab turufundamentalismi, piirab ahnust ja liigkasuvõtmist ning soosib pere- ja väikeettevõtete toetamist, samas pakkudes tugevaid sotsiaalseid garantiisid töövõtjatele, on siiski omane pigem sotsiaaldemokraatidele kui konservatiividele ja liberaalidele.

 Varasemas blogisissekandes kommenteerisin Mart Laari algatatud debatti “nähtavast käest.” IRL juht selgitas küll oma nägemust sellest, millises ulatuses riik peaks kriisi puhul tegutsema. Kahjuks jäi küll mulje, et “nähtav käsi” millest Laar räägib on suurema tegevuseta süles. Nägemus “nähtavast käest” mis vastanduks turuliberaalide “nähtamatule käele,” võiks siiski olla toimekam.  Ehk on kolleegid paremerakondadest valmis oma arusaamu majanduskriisi mõjul muutma?

P. Lamy esitas ülal toodud mõtted jaanuaris toimunud konverentsil pealkirjaga “Uus maailm, uus kapitalism”. Konverentsil osalesid teiste seas ka Angela Merkel, Nicolas Sarkozy ja Tony Blair, kelle mõtteavaldadused paistsid peegeldavat ühte – vanade reeglite järgi enam mängida ei saa. Parandatud reeglitega kapitalism on see, mis meid praegusest kriisist välja toob. See tähendab aktiivset tegutsemist valitsuse ja riigi poolt. Kui valitsus on riigi kriisist välja juhtinud, siis võib edasi arutada, kas tugev riik on vajalik või mitte. Seda, et valitsus juhiks riigi kriisist välja, ootavadki riigi kodanikud. Mitte soovitust rasked ajad kuidagi üle elada või parastamist, et kes käskis nii palju laenu võtta.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: