Ojuland liberitel vastutust ei näe

Kristiina Ojuland esines eelmisel nädalavahetusel Slovakkias toimunud liberaalide valimisüritusel juba etteaimatava tekstiga. milles ülistas Milton Friedmani vabaturu ideoloogiat ning süüdistas sotsiaaldemokraate ning konservatiive selles, et nende laenamisbuum on viinud meid praeguse majanduskrahhini (Ojuland: Sotside ja kristlaste poliitika süvendab kriisi).

Kuigi ma saan aru, et Ojuland esines parteikaaslastele (nii öelda liberite sisemine värk), aga kuna see ka Eesti meediasse jõudis, parandaks siiski paari seisukohta.

Kriisi põhjustas siiski enamlevinud arvamuse kohaselt neoliberaalsetest arusaamadest ajendatud vähene reguleerimine finantsturgudel ja sellest tulenev ahnus ning liiga suured riskid. Finantskriisi mõjud aga kandusid edasi reaalmajandusse.

Praegune laenamine, mida tehakse mastaapselt nii Suurbritannias kui mujal ning millest ka Eesti peaminister on rääkima hakanud (Peaminister: Eesti peaks laenu võtma), on siiski vaid üks viise kuidas püütakse pääseda täielikust krahhist. Heale kolleegile tahaks öelda, et selles suhtes on asjad siiski risti vastupidi sellele, mida ta on esitanud Slovakkias toimunud liberaalide seminaril.

Jaanuaris toimunud konverentsil pealkirjaga “Uus maailm, uus kapitalism” esinedes ütles maailmakaubandusorganisatsiooni juht Pascal Lamy, et kapitalism on ebaõiglane süsteem, aga parema puudumisel tuleb seda parandada ja tõhustada. Konverentsil osalesid teiste seas ka Angela Merkel, Nicolas Sarkozy ja Tony Blair, kelle mõtteavaldadused paistsid peegeldavat ühte – vanade reeglite järgi enam mängida ei saa. Parandatud reeglitega kapitalism on see, mis meid praegusest kriisist välja toob. See tähendab aktiivset tegutsemist valitsuse ja riigi poolt. Kui valitsus on riigi kriisist välja juhtinud, siis võib edasi arutada, kas tugev riik on vajalik või mitte.

Samuti juhiksin tähelepanu, et  Ojuland kritiseerib Euroopa kahte suurimat parteid: sotsiaaldemokraate ja kristlikke demokraate ehk Euroopa Rahvaparteid. Jällegi peab kahetsusega nentima, et Euroopa liberaalide, demokraatide ja rahvapartei (ELDR) asepresident Ojuland pole siiani teinud selgeks endale Euroopa poliitiliste parteide toimimist.

On tõsi, et Euroopa Rahvapartei hulgas on palju sotsiaaldemokraatidega sarnaselt mõtlevaid inimesi, kelle ainus vahe seisneb selles, et nad näevad sotsiaalseid väärtusi läbi kristluse. Kuid pooled Euroopa Rahvapartei liikmetest mõtlevad küll sama liberaalselt kui Ojuland ja Reformierakondki.

Samas liberaalide osas peaks Ojuland ELDRi asepresidendina teadma, et umbes pooled liberaalidesse kuuluvad parteid on väga sotsiaalse taustaga, suhtudes neoliberaalsesse nirvaanasse küll suurema skepsisega, kui seda teeb Reformierakond. Võtame näiteks Keskerakonnagi, kes kuulub ka liberaalidesse. Lisaks on nad ka paljudes riikides koalitsioonides koos sotsiaaldemokraatidega.

Teatavasti koosnevadki Euroopa liberaalid kahest parteist: suuremast Euroopa Liberaaldemokraatidest ja väiksemast Euroopa Demokraatlikust Parteist, millest viimane moodustati osaliselt just nendesamade kristlaste lahkumisel Euroopa Rahvaparteist. Euroopa Demokraatlikkusse Parteisse kuulub näiteks ka Itaalia Demokraatliku Partei kristlik osa, mille suurem osa kuulub teatavasti sotsiaaldemokraatidesse. Nii et Ojuland eksib, kandes reformierakondlikku loogikat üle kõikidele liberaalidele.  

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: