Toiduhindade raportist

Esmaspäeval arutati täiskogul toiduhindade raportit. Parlamendi omaalgatuslik raport taunib muuhulgas olukorda kus EL jaekaubandusturul domineerivad üksikud supermarketite ketid ning väljendab muret selliste kaubandustavade üle, mis pärsivad konkurentsi ja tõrjuvad väiksemaid kaubandusasutusi turult, nagu agressiivsed hinnameetmed sh kaupande müümine alla omahinna ja kaupade seostamine.

Tugev positsioon läbirääkimistel tootjate ja tarnijatega, võimaldab selvehallidel dikteerida lepingutingimusi, sh sisseostuhinda.

Eestis on selvehallidel suur roll võrreldes teiste EL liikmesriikidega. Planet Retail 2006 raporti kohaselt on Eestis 78.8 protsenti toiduainete turust viie suurima selvehalli käes. EL liikmesriikide seas on veel suurem kontsentratsioon ainult Soomes (90%), Rootsis (81.8%), Iirimaal (81.4%) ja Sloveenias (81.6%).   

Euroopa Komisjon on ka juba täheldanud vajadust toidukaubandussektoris toimuvat uurida ja parandada. Komisjon on tulnud välja teatisega detsembris 2008, mis nendib, et teatud riikides on majanduslangus kaasa toonud ka hindade languse. Samas rõhutatakse, et hindadelangemine kanduks edasi ka tarbijale.

Mõningatel andmetel et Euroopa selvehallides pole odavam sisseostuhind kajastunud kohe müügihinnas. Madalad hinnad märgitakse küll mõnedel olulisematel ”hästi nähtavatel” kaupadel, aga muud kaubad ei ole nii soodsad.

Eriti oluline on praegu sellele küsimusele tähelepanu pöörata, sest tarnijad ja tootjad üritavad hakkama saada majanduskriisiga. Kui leidub neid, kes kuritarvitavad oma tugevat turupositsiooni, siis peaks olema tõhus viis selle tuvastamiseks ning olukorra parandamiseks.

Brittidel on juba oma ideed selles vallas. Briti konkurentsiamet on avaldanud uuringu supermarketite sektori kohta UKs, mille üheks eesmärgiks on üle vaadata kuidas mõjutab konkurentsi ja hindasid suurte UK selvehallikettide nagu Tesco, Asda ja Sainsbury’s domineeriv positsioon.

Uuringus märgitakse ühe soovitusena ka selvehallide ombudsmani positsiooni loomist. Varsti peaks UK konkurentsiamet alustama ka konsultatsioonidega huvitatud turuosalistega sellise loomiseks. Ombudsmani ülesandeks on olla vahekohtunikuks tootjate ja jaemüügikettide tülide lahendamisel kontrollida võimalikku positsiooni kuritarvitamist.

 

Üks vastus

  1. […] Lisaks arutati täiskogul toiduhindasid puudutavat omaalgatuslikku raportit. Raport taunib muuhulgas olukorda kus EL jaekaubandusturul domineerivad üksikud supermarketite ketid ning väljendab muret selliste kaubandustavade üle, mis pärsivad konkurentsi ja tõrjuvad väiksemaid kaubandusasutusi turult. Eestis on selvehallidel suur roll võrreldes teiste EL liikmesriikidega. Majanduskriisi tingimustes tuleks tagada, et soodsamad hinnad kanduksid edasi tarbijatele. Sellel teemal pikemalt siin. […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: