Eesti tarbijakaitse ikka kännu taga kinni

Tarbijakaitseamet tegi pankadele eurolaenude osas ettekirjutuse, mis oli tunnustamist vääriv samm. Kui eurolaenude tagasimaksete konverteerimine, nagu tarbijakaitseamet väidab, ei maksa pankadele midagi, on see ikkagi taunimist väärt, et pangad kommertskurssi rakendavad.

Kuna kohus otsustas pankade kasuks ning tarbijakaitseamet ei leidnud kehtivate seaduste kohaselt edasikaebamiseks mõtet, siis turgutame jätkuvalt pankade kukrut, sest maksame eurolaenusid tagasi kommertskursiga. See on kahetsusväärne ja ehk on siin seadusandjalgi võimalik sekkuda.

 Siiski on hea meel tõdeda, et tarbijakaitseameti väikeste ressursside juures on nad üha enam valmis seisma tarbijate õiguste eest. Riik peaks suunama rohkem ressursse tarbijakaitseametisse, et oleks võimalik suurendada kasvõi juristide arvu.

 Lisaks pööras see kohtuasi tähelepanu ka puudujääkidele lepingueelse teabe edastamisel ja tarbijateadlikkuses. Siin on oma roll nii pankadel kui ka riiklikel asutustel ning tarbijatel endil. Et seda eesmärki täita, peaksime suunama rohkem ressursse tarbijateadlikkuse tõstmisele ning kolmanda sektori tarbijakaitseorganisatsioonidele.

 Loodame, et pankadele oli see vajalik äratuskell. Isegi kui klientidega suhtlemises on praeguseks tehtud mõningaid edusamme, on selles vallas vaja pöörata oluliselt rohkem tähelepanu ka läbipaistvusele.

 Siiani on paljudele tarbijatele arvatavasti jäänud selgusetuks, miks Eestis on tarbijalaenu intressid kümme korda suuremad kui samade pankade tarbijalaenu intressid Rootsis nii nagu seda kajastas Euroopa Komisjoni tarbijaturgude uuring aasta alguses. Lakoonilised vastused turgude erinevustest ei veena ega rahulda kedagi. Aga kui tegemist on turutõrkega, siis kuidas seda olukorda lahendada? Kindlasti saaks nii tarbijakaitseamet kui finantsinspektsioon siin oma seisukoha kujundada.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: