3-7 mai 2009 EP täiskogu istung

Juunis aset leidnud praeguse parlamendikoosseisu viimasel täiskogu istungil enne valimisi toimus mitu olulist hääletust. Muuhulgas olid hääletusel telekommunikatsioonipakett ning varjupaigataotlejate vastuvõtu miinimumnõuded. Vähem kajastust leidis hääletus Euroopa Globaliseerumisega Kohanemise Fondi (EGF) üle, mis aga praegustes tingumustes on pea sama oluline kui teised mainitud eelnõud. Kirjutan sellest lühidalt all. Hääletuste vahepeal kohtusin Euroopa Komisjoni tarbijkaitsevolinik Meglena Kunevaga, et arutada Eesti tarbijakaitse mureküsimusi.

Volinik rõhutas kohtumisel, et uutes liikmesriikides tuleb rohkem tähelepanu pöörata tarbija teadlikkusele, sest tarbija, kes teab oma õiguseid, saab oma õiguste eest ka paremini seista. Kindlasti tuleks rohkem ressursse  suunata tarbijakaitsesse läbi toetuse Tarbijakaitseametile, aga ka kolmanda sektori organisatsioonidele. Eestis on küllalt palju südikaid tarbijakaitsjaid, kellele tuleks anda vahendid, et nad oma tööd paremini teha saaks.

Rääkisime ka SMS laenudest ning sellega seotud probleemidest Eestis. Volinik juhtis tähelepanu SMS-laenudega seotud probleemidele ka teistes Euroopa Liidu liikmesriikides ning avaldas lootust, et Rootsi kaasusest saaks hea eeskuju teistelegi liikmesriikidele.

Oluliseks vestlusteemaks kujunes kollektiivhagide problemaatika. Vastavalt Euroopa Komisjoni poolt tellitud uuringule oleksid nii Eesti kui teiste Euroopa Liidu liikmesriikide tarbijad valmis oma õiguste eest seisma, võttes ette kohtutee, kui seda oleks võimalik teha koos teistega. Hetkel kaalub Euroopa Komisjon võimalusi kollektiivse kahjuhüvitamise mehhanismi sisse viimiseks piiriüleste tarbijaõiguse rikkumiste puhul nähes sellel kasu liikmesriikides, kus see juba eksisteerib. Mitmed Euroopa Liidu riigid on juba kasutusele võtnud kollektiivmenetluse nii et miks mitte kaaluda seda ka Eesti kontekstis?

Tarbijakaitse volinik on jõulise tegutsemisega tarbijakaitse poliitikale Brüsselis oluliselt hoogu juurde andnud. Kuneva pingutused on olnud suureks abiks tarbija teadlikkuse tõstmisel ning tarbijate olukorra üldisel parandamisel Euroopa Liidu liikmesriikides. Tuleb loota et Komisjon jätkab samas vaimus ka edaspidi.

Ülal mainitud uue EGF määruse kohaselt, mille parlament hääletusel kinnitas, saavad liikmesriigid taotleda abi, kui korraga jääb ettevõttes töötuks 500 või rohkem inimest. Fondi eesmärgiks on rahastada iga-aastaselt 500 miljoni euro ulatuses liikmesriikide meetmeid, mis aitavad inimesi tagasi tööturule. Euroopa Liidu Nõukogu ja Euroopa Parlamendi kokkuleppest tulenevalt on liikmesriikidel võimalik raha taotleda juhul, kui töö on kaotanud 500 inimest, kes on seotud ühe ettevõtte või ühe sektoriga. Euroopa Liit rahastab 65 protsenti projektidest, 35 protsenti osas peavad liikmesriigid ise vahendid leidma. Uue määrusega laiendadakse ajutiselt 2010. aasta lõpuni EGFi reguleerimisala nii, et see hõlmaks ka ülemaailmsest finants- ja majanduskriisist põhjustatud koondamisi.

Isegi kui Eestis pole Euroopa mõttes suurettevõtteid, siis Eestis on korraga ka mitmesaja inimese töötuksjäämine väga suure mõjuga, näiteks kasvõi Kreenholmi või Elcoteq’i puhul. Kui varem rakendus EGF juhul, kui tööta jäänud inimeste arv ulatus tuhande inimeseni siis uue määrusega on see 500, mis on vägagi teretulnud. Erandjuhtudel võib taotluse esitada ka siis, kui see kriteerium ei ole täidetud.

Euroopa Liidu abiga on võimalik suunata raha tööturu olukorra leevendamiseks – erinevateks koolitusteks ja abiks tööotsimisel. Eestis on aga üllatavalt vähe kasutanud Euroopa Sotsiaalfondi raha. Euroopa raha kasutamine nii Euroopa Sotsiaalfondist kui EGFist peab kindlasti muutuma prioriteedidiks, et leevedada töötust Eestis.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: