Päikseline päev piirilinnas

Sel ajal kui meie punane iludus, mida paljud pildistamas käivad, tiirutab Narvas, käin mina koolides esinemas. Tuttav tunne, sest kümme aastat tagasi ministrina tegin seda siinkandis päris sageli. Nii mõnigi ütleb, et mäletab.
Bussimeeskonnnas on täna ka Hannes Riigikogust.

Aleksander on Sillamäe Kutsekooli õpetaja. Pensionieale lähenev mees valitseb arvutiklassis ja räägib uhkusega oma koolist ning sellest, mis Eesti hariduses on maailma parimat. Näiteks võimalusest pärast kutsekooli haridusteed sujuvalt jätkata, mida polevat isegi Saksamaal. Aga Saksamaaga on sellel koolil ja temal endal erilised suhted. Meie õpilased käivad seal praktikal ning saksalsed siin.

Aleksander räägib mingist ehitustööst, mida sakslased siia õppima saadeti, aga seda sõna ma vene keeles ei tea. Peamine vahe olevat aga selles, et sakslasi koolitatakse väga kitsalt ühe eriala peale, meie omad aga saavad laiapõhjalise ettevalmistuse, mis aitab neil paremini tööd leida. Näiteks kooli lõpetaja oskab nii müüri laduda kui ka korterit remontida.

Aga noored on nagu noored ikka. Kuulavad vaikselt kui räägin kriisist maailmamajanduses ja Euroopa Liidust, küsivad, kui jutt läheb Eestile. Ja küsivad karmilt. Mitte enam ehk nii, nagu kümme aastat tagasi, sest vahepeal on sotsiaalne olukord paranenud, aga kibestunuid on palju. Küllap see on kodust sisse kasvanud. Aga pärast tulevad siiralt tänama, et neid ära kuulati. Ja seda ärakuulamist oleks meie poliitikute poolt hoopis enam vaja.

Ka Narva Kutsehariduskeskuses, kus on järgmine loengukoht, püüan rõhutada seda, kui oluline on keelte õppimine. Eesti keel on endiselt üks suur probleem isegi teeninduserialade õppuritele. Või õigemini – eriti just neile. Direktor kinnitab, et teistega on vaat et lihtsamgi. Küsitakse ka Euroopa Liidu eelarve, laenamise ja EL toetusrahade kohta. Sellesse kooli on EL raha üle saja miljoni investeeritud ja pilt on uhke. Seda ka teatakse, sest mitmel pool on vastavad tahvlid ja EL lipud.

Mitte nii nagu Türi Maamajanduskoolis, kus minu küsimusele selle kohta, et mis siinkandis EL-st kasu olnud, ei osanud saalitäiest noortest keegi midagi öelda. Samas on ka sellesse kooli kõvasti euroraha pandud.
Mis siis imestada, kui Brüsselit seostatakse sageli tarbetute eurodirektiividega, aga kõik hää on tulnud ikka meie oma tarkusest.

Pärast tõsise tööpäeva lõppu Narvas – Villul on näiteks sõrmed õhupallide täitmisest ja kinni nöörimisest paistes – kutsub narvakate juht Aivo kõik enda juurde Narva-Jõesuusse. Vahvad Narva naised on meil päev otsa abiks olnud ja ma loodan, et neil jätkub seda entusiasmi kohalike valimisteni.

Kampaania kohta võib leida infot siit http://euroopa.sotsdem.ee/.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: